Mitrovicë: Inspekcioni mbyll dhe gjobit disa lokale për mosrespektim të masave kundër COVID-19

Drejtoria e Inspekcionit në Mitrovicë, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe Inspektorët e AVUK-ut kanë ndërmarrë aksion në lokalet e gastronomisë, për zbatimin e masave kundër virusit COVID-19 dhe respektimin e distancës fizike. Me këtë rast, gjatë aksionit të sontëm janë gjobitur dhe mbyllur disa lokale të gastronomisë të cilat nuk i’u kanë përfilluar…

Aksident në hyrje të Vushtrrisë, lëndohen 5 persona

Një aksident trafiku me të lënduar ka ndodhur sot rreth orës 13:40 në rrugën nacionale Mitrovicë-Prishtinë përkatësisht në hyrje të qytetit të Vushtrrisë. Në aksident ishin të përfshira dy vetura civile, ku si pasojë e lëndimeve të pësuara 5 persona kanë kërkuar tretman mjekësor në QKMF Vushtrri. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i Policës së…

Specialja ngrit aktakuzë ndaj Hashim Thaçit e Kadri Veselit

Më 24 prill 2020, Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) u paraqiti Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) një aktakuzë me dhjetë pika për shqyrtim prej Gjykatës, ku Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe të tjerë akuzohen për një sërë krimesh kundër njerëzimit dhe krimesh lufte ndër të cilat, vrasje e paligjshme, zhdukje e detyruar e…

Qytetarët mund të raportojnë rastet pa shkuar në polici

Qytetarët e Kosovës tash e tutje do të mund t’i raportojnë rastet pa shkuar në stacionet policore falë aplikacionit të ri “Lajmëro policinë”. Me rastin e lansimit të këtij aplikacioni, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, tha se kjo platformë elektronike do të jetë një lehtësim i madh për qytetarët, të cilët…

UNDP ndihmon me pajisje Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë, si reagim të menjëhershëm ndaj COVID-19 dhe në përputhje me mandatin për të zhdukur varfërinë dhe për të zvogëluar pabarazitë, i dhuroi sot 230 kuti me maska, 1300 dorëza dhe 10000 mantilë mbrojtës Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave (AME). Pajisjet do t’i mundësojnë ekipeve në…

Veseli: Albin Kurti po i ndanë shqiptarët

Lideri i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se Albin Kurti në opozitë, thërriste për bashkim kombëtar, ndërsa si Kryeministër po i ndan shqiptarët. Sipas tij, kjo Qeveri, që hapi kufirin me Serbinë, duhet urgjentisht ta hapë kufirin me Shqipërinë. Postimi i plotë në Facebook: Albin Kurti dështoi edhe një herë me Shqipërinë. Në opozitë, thërriste…

Demokracia, ligji dhe Maliqi

Detyra e politikës është, që pushtetin ta kanalizojë në binarët e së drejtës dhe, në këtë mënyrë, përdorimi i tij të japë fryte, që do t’i shërbejnë të mirës kolektive. Thënë ndryshe: NUK DUHET TË VLEJË LIGJI I TË FUQISHMIT, POR FUQIA E LIGJIT. Të paktën ky koncepcion, duhet të vlejë për shoqëritë demokratike. Dhe,…