Moti në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot i vranët, ndërsa nga e mërkura parashihen masa të ngrohta të ajrit të cilat do të vijnë nga jugperëndimi i kontinentit, duk bërë që grafiku në fushat termike të shënoj rritje në të dy vlerat ekstreme. Sipas IHK-së, nga dita e enjte…

Thaçi do të kundërshtojë çdo masë që e pamundëson dialogun

Ashpërsimi i masave të reciprocitetit ndaj Serbisë nga ana e qeverisë në detyrë, është kundërshtuar nga ana e presidentit të vendit Hashim Thaçi. Ky kundërshtim nga ana e organizatave të shoqërisë civile po shihet si arsye sepse kreu i shtetit dëshiron që Kosova të kthehet sa më shpejt në dialog. Qeveria në detyrë, ka marrë…

Qeveria ndan 3.5 milionë euro për Trepçën

Qeveria në detyrë e Kosovës ka ndarë subvencion prej 3.5 milionë euro për Trepçën, në mënyrë që kjo e fundit t’i paguajë obligimet dhe pagat e punëtorëve, ndërsa po i bënë përgatitjet që terminali doganor, i cili ka qenë në pronësi të Trepçës nga 2002 deri 2013, t’i kthehet serish asaj dhe të sigurojë të…

Pacolli porosit Thaçin dhe Kurtin: Merreni shembullin tim

Kryetari i Aleancës Kosova e Re Bexhet Pacolli, është deklaruar lidhur me vendimin që pritet ta japë Gjykata Kushtetuese për dekretin e Presidentit për mandatarin për formimin e qeverisë. Pacolli i ka dërguar një porosit krerëve të shtetit, presidentit të Kosovës Hashim Thaçit dhe kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurti. I pari i AKR-së…

Inflacioni vjetor bie në 11.86 për qind në mars

Çmimet e konsumit në Turqi u rritën në 11.86 për qind në mars krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, njoftoi sot Instituti Turk i Statistikave (TurkStat). Shkalla e inflacionit vjetor në mars shënoi rënie nga 12.37 për qind sa ishte muajin e kaluar, tha TurkStat. Rritja më e lartë e çmimit muajin…

Policia ka shpërndarë një numër personash që ia kishin mësyer Gërmisë

Drejtoresha në drejtorinë e Parqeve në Komunën e Prishtinës, Fatime Hajdari ka thënë se sot një numër i qytetarëve nuk kanë respektuar vendimet e institucioneve për mbylljen e parqeve publike, duke ia mësyrë Parkut të Gërmisë. Hajdari ka thënë se këta qytetarë janë shpërndarë pas intervenimit të Policisë së Kosovës, raporton Gazeta Express. “Në Gërmi,…

Këto pesë bimë ju ndihmojnë që të forconi ndjeshëm kujtesën

Mungesa e balancës me veten, pajisjet elektronike që kemi çdo ditë në përdorim, ankthi, të gjithë këto janë faktorë që “kërcënojnë” seriozisht nivelin tuaj të përqëndrimit dhe kujtesës. Vitet e fundit, veçanërisht për shkak të hiper-lidhjes sociale aftësia për t’u fokusuar në diçka është ulur ndjeshëm. A ka zgjidhje? Sigurisht! Nëse e kuptoni se problemet…

Bajrami përgëzon shkollat për zhvillimin e mësimit online

Ministrja e Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë, Hykmete Bajrami, ka përgëzuar UBT-në dhe gjitha shkollat që janë duke zhvilluar mësimin në distancë, duke thënë se kjo formë e mësimit do të vazhdojë deri sa të vlejë masa për ndërprerjen e mësimit në shkolla. Këto komente ajo i ka bërë në video-konferencën…