Ramadani tregon se a do të testohen deputetët e Kuvendit që ishin të pranishëm në seancë

Drejtori i Institutit të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramdani, ka thënë që çdo qytetar i Kosovës, pa asnjë përjashtim duhet t’i nënshtrohet testimit për koronavirus nëse ka dyshime. Ramadani përmes një konference për media, ka theksuar se këtu nuk bëjnë përjashtim as deputetët e Kuvendit të Kosovës, të cilët kanë qenë pjesëmarrës në seancën…

Ndërron jetë foshnja në SHBA nga koronavirusi

Departamenti i shëndetit në Illinois kanë regjistruar vdekjen e parë të një foshnjeje të prekur nga koronavirusi i ri. Foshnja ka vdekur në Çikago, ka thënë Drejtori i Departamentit për Shëndetin Publik, Ngozi Ezike. “Më parë nuk është raportuar për vdekje të lidhura me koronavirus te foshnjet prandaj kemi nisur një hetim të plotë për…

Arrestohet një serb pranë shtëpisë së Presidentit Thaçi

Të shtunën rreth orës 15:55 është arrestuar një serb në rrugën “Stefan Nemanja” në Çagllavicë, ku ndodhet edhe shtëpia e Presidentit Hashim Thaçi. Klan Kosova mëson se personi në fjalë ka qenë nën ndikimin e alkoolit dhe ka shfaqur shenja të urrejtjes duke provokuar në mënyra të ndryshme, njofton Klan Kosova.     Me urdhër…

Covid-19, Ramadani: Zbatoni rekomandimet e IKSHPK-së dhe MSH-së

Drejtori i Institutit të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramdani, u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të kenë kujdes dhe të mos dalin shpesh nga shtëpitë për shkak të paradalimit të përhapjes së koronavirusit në vend. Ai gjatë konferencës online për media tregoi se nga 8 shkurti deri tani kanë kryer 1037 teste…

Kërkohet ndihma e bashkësive fetare që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi

Ushtruesi i detyrës së ministrit në detyrë të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla, ka kërkuar nga Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, Dodë Gjergji dhe kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, që të shtrijnë ndikimin e tyre për të bindur besimtarët dhe të gjithë qytetarët në përgjithësi, që daljet nga shtëpitë…

FSSHK me dy kërkesa për Qeverinë e Kosovës për punëtorët shëndetësorë

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka adresuar sot dy kërkesa për Qeverinë e Kosovës, një ditë para se kjo e fundit të mbajë mbledhjen në lidhje me masat mbrojtëse për punëtorët shëndetësorë. Me këtë rast, FSSHK kërkon që në shtesat e parapara për punëtorët shëndetësorë të përfshihen dhe punëtorët ndihmës sanitarë siç janë…

Haziri i kërkon Kurtit ta heqë taksën

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti heqjen e taksës dhe vazhdimin me reciprocitet duke thënë se është koha për vendim të vështira po të nevojshme. Haziri ka shkruar në profilin e tij në Facebook se vendimet e vështira e bëjnë të suksesshëm një udhëheqës. Ai…