Mënyra se si parandalohen sulmet në zemër!

Konsumimi i rregullt i bananeve dhe ushqimeve tjera që përmbajnë kalium mund t’i parandalojë sulmet e zemrës dhe të trurit, sipas hulumtimeve të reja. Hulumtuesit nga Universiteti i Alabamas tregojnë se ushqimet e pasura me kalium mund t’i ndalin bllokadat vdekjeprurëse të cilat i bllokojnë arteret, transmeton Telegrafi. Shkencëtarët përmes hulumtimeve të ndryshme me minj…

Netanyahu intervistohet për korrupsion

Policia izraelite ka marr në pyetje kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu dhe gruan e tij Sara, për herë të parë lidhur me një rast të korrupsionit në të cilin përfshihet kompania më e madhe e telekomunikimeve, ka njoftuar Radio Izraeli, transmeton Reuters. Policia ka konfirmuar se njësiti kundër korrupsionit ka pyetur çiftin për disa orë,…

E tmerrshme, 28 viktima në ambasadën franceze

Persona të armatosur sulmuan Ambasadën Franceze dhe zyrat e ushtrisë kombëtare në kryeqytetin e Burkina Fasos. Autoritetet pretendojnë se 7 pjesëtarë të forcave të sigurisë u vranë dhe 6 të tjerë u plagosën, por “France-Press”, që citon burime të sigurisë, flet për të paktën 28 viktima. Ndërkaq, raportohet të jenë vrarë edhe 6 agresorë. Ende…

Trump: Guvernatorët nuk duhet t’i frikësohen lobimit pro armëve

Presidenti amerikan Donald Trump, u tha guvernatorëve të hënën në Shtëpinë e Bardhë se nuk duhet të ndihen të frikësuar për t’iu kundërvënë Shoqatës Kombëtare të Armëve. Komentet vijnë pas një prej sulmeve më vdekjeprurëse në Amerikë, ku u vra17 vetë në një shkollë në Florida.   Gjatë zgjedhjeve presidenciale, Shoqata Kombëtare e Armëve, një…