Haradinaj: Sot dita përcaktuese për vendin

Shefi i qeverisë Ramush Haradinaj e ka përshkruar si shumë të rëndësishme ditën e enjte, kur deputetët e votuan projektligjin për themelimin e ninistrisë së mbrojtjes. Ky është postimi i tij: “Me të drejtë një prej ditëve më përcaktuese për vendin në konsolidim të shtetit dhe në rrugën drejt NATO-s. Me votimin në lexim të…

Haradinajt i reagon Haliti: Kqyri punët e tua

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti është treguar i rreptë me deputetët e Kuvendit. Kur atij i kërkohej të hedh në rivotim një mocion procedural, Haliti tha se nuk e pyet askënd çka të bëj, raporton Indeksonline.     Pasi që për herë të parë nuk kaloi mocioni ishte kryeministri Haradinaj i cili i…

Moti sot

Situata meteorologjike në vendin tonë po vazhdon të mbetet e ngjashme. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. “Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme…

Pak qytetarë morën pjesë në aksionin për pastrimin e lagjës “Mati 1”

Let’s Do It Kosova” ka organizuar aksionin e radhës të pastrimit, këtë herë në lagjen “Mati 1”, në deponinë ilegale në rrugën “Muharrem Fejza”. Luan Hasanaj nga kjo organizatë, ka thënë se duhet të ngritet vetëdija e qytetarëve për mbajtjen pastër sidomos të hapësirave ku jetojnë. Ndërsa ka shfaqur rëndësinë e përfshirjes së hapësirave banuese…

Librat për Skënderbeun ekspozohen në Bibliotekën Kombëtare

Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, është hapur ekspozita “Jeta dhe kohërat e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, Heroit Kombëtar Shqiptar”, e koleksionit të Librave Antikuar të koleksionistes së njohur britanike, Patricia Nugee. Drejtori i bibliotekës kombëtare,Fazli Gajraku, vlerësoi se ekspozita e sotme është ndër më të rrallët që mund të gjenden ndonjëherë. “Sa herë…

Veseli: Opozita ka frikë nga zgjedhjet e reja

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka akuzuar disa deputet që nuk po marrin pjesë në seancën e sotme, duke thënë se nuk do të tolerojë që disa persona të përcaktojnë fatin e Kuvendit, derisa i ka thënë deputetit të Nismës Socialdemokrate, Zafir Berishës që le t’ia bëjë opozitës katër votat për të shkuar në zgjedhje.…

Te entjen ligjet për ushtri shkojnë në kuvend

Kryesia e Kuvendit të Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot ka caktuar seancën e radhës për ditën e enjte. Në rendin e ditës janë 44 pika, ku në mesin e tyre është edhe shqyrtimi në lexim të parë i tri projektligjeve për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Po ashtu, në këtë…

Lutfi Haziri shpallet Figurë e paqes në Kosovë

Presidenti i Komitetit Botëror të Paqes, Djuyoto Suntani, me seli në Indonezi, ka shpallur kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, me Çmimin e Paqes në Kosovë, duke e vlerësuar në kuadër të personaliteteve të fuqishme botërore që janë kontribuues të vazhdueshëm të paqes dhe stabilitetit rajonal. Çmimin ia ka dorëzuar ambasadori i Komitetit Botëror të…

Propozimet e amerikanëve për Kosovën

Ballkani Perëndimor ndeshet sot me shumë rreziqe dhe ka nevojë për një angazhim më të madh nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian. Ky është përfundimi i një studimi të ri që iu prezantua ditët e fundit në Uashingotn. Autorë të tij janë ish diplomatë të njohur amerikanë, Thomas E. Graham, Jonathan Levitsky, Cameron Munter…