Lutfi Haziri shpallet Figurë e paqes në Kosovë

Presidenti i Komitetit Botëror të Paqes, Djuyoto Suntani, me seli në Indonezi, ka shpallur kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, me Çmimin e Paqes në Kosovë, duke e vlerësuar në kuadër të personaliteteve të fuqishme botërore që janë kontribuues të vazhdueshëm të paqes dhe stabilitetit rajonal. Çmimin ia ka dorëzuar ambasadori i Komitetit Botëror të…

Propozimet e amerikanëve për Kosovën

Ballkani Perëndimor ndeshet sot me shumë rreziqe dhe ka nevojë për një angazhim më të madh nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian. Ky është përfundimi i një studimi të ri që iu prezantua ditët e fundit në Uashingotn. Autorë të tij janë ish diplomatë të njohur amerikanë, Thomas E. Graham, Jonathan Levitsky, Cameron Munter…

Cili ështe ky vend i bukur i Kosovës?

Duket si pamje magjepsëse që ngjajnë me vena, e pikërisht për këtë arsyeja edhe e ka marrë emrin si ‘venat e ujit’. Kjo pamje nuk ndodhet në alpe të largëta të Evropës, por jo më shumë se dhjetëra kilometra nga kryeqyteti kosovar, në Rugovë, shkruan gazetametro.net. Kjo fotografi e bërë nga Egzon Bytyqi është shpërndarë…

Këto rrugë bllokohen për 1 maj

Komuna e Prishtinës ka publikuar urdhëresën ku bëhen të ditura emrat e rrugëve, të cilat nesër do të jenë të mbyllura për qarkullim për mjete motorike për shkak të Ditës Ndërkombëtare të Punës. Qarkullimi do të jetë i ndaluar për të gjitha automjetet me përjashtim të autobusëve të Trafikut Urban, linja katër, automjeteve të Policisë…

Lajmi i fundit nga policia e Ferizajt për aksidentin në Kaçanik

Policia e Kosovës, rajoni i Ferizajt ka dhënë informatat e fundit nga aksidenti i mbrëmshëm ku si pasojë e kësaj janë zhdukur dy pjesëtar të policisë së Kosovës. Përmes një njoftimi policia e Ferizajt, kanë bërë të ditur se aksidenti ka ndodhur mbrëmë rreth orës 20:45. “Në aksidentin e ndodhur mbrëmë (28.4.2018) rreth orës 20:45…

THAÇI: BASHKËNDJEJ ME FAMILJARËT E POLICËVE TË HUMBUR

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka falënderuar njësitet që po merren me kërkimin e policëve të zhdukur dhe qytetarët të cilët po ndihmojnë në këtë drejtim. Ai është shprehur se bashkëndjen me familjarët e policëve që rezultojnë të humbur në lumin Lepenc pas aksidentit në magjistralen Kaçanik-Hani i Elezit. “Në këto momente të…

Kaçanik, dy policë bien në Lepenc. Aksion për gjetjen e tyre

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Magjistralën Kaçanik-Hani i Elezit.Një veturë e policisë me dy pjesëtarë ka rënë në lumin Lepenc, rreth orës 21:00, njofton Klan Kosova. Të gjitha njësitë relevantë janë në vendin e ngjarjes dhe po bëjnë përpjekje për të gjetur dy pjesëtarët e policisë. Rastin ex klankosova.tv e ka konfirmuar Zëdhënësi…

Poezia e Heroit Bahri Faziut kushtuar heroit Fadil Vata

Heroi i shpallur nga presidenti i Kosovës Bahri Faziu, pak para se të vritej kështu e kujtonte Fadil Vatën i cili vdiq pas torturave nga forcat serbe. Ai nëpërmjet poezisë, thoshte se Fadili ishte nyja kyçe në rikthimin e çështjes kombëtare te shqiptatët e Kosovës. Kjo është poezia e shkruar më 1996: “KURRË I NËNSHTRUAR…

Fillon tryeza e LDK-së, pjesëmarrëse të gjitha partitë

Ka filluar takimi i thirrur nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) me të gjitha partitë politike. Pjesëmarrës në këtë tryezë janë të gjitha partitë politike. Si nga koalicioni qeverisës (Nisma, AKR,PDK, AAK) po ashtu edhe partitë opozitare i janë përgjigjur ftesës së LDK-së. Aty shihen edhe përfaqësues të Vetëvendosjes, dhe grupit të pavarur të deputetëve,…