Në Royal Albert Hall të Londrës janë shpallur fituesit e edicionit të sivjetmë të ndarjes së çmimeve BAFTA (Akademia Britanike për Arte Filmike dhe Televizive).

Fituesi më i madh i këtij viti ishte filmi për Luftën e Parë Botërore, “1917”, i regjisorit Sam Mendes që mes tjerash fitoi çmimin për filmin më të mirë, filmin më të mirë britanik dhe çmimin për regjisorin më të mirë.

Joaquin Phoenix e Renee Zelleweger për rolet kryesore, dhe Brad Pitt e Laura Dern për rolet dytësore – ishin fitues të çmimeve për aktorët më të mirë.

Lista e plotë e fituesve në ‘BAFTA 2020’:

Filmi më i mirë
1917
The Irishman
Joker
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Filmi më i mirë britanik
1917 
Bait
For Sama
Rocketman
Sorry We Missed You
The Two Popes

Debutimi më i mirë nga një skenarist, regjisor ose producent britanik
Bait 
For Sama
Maiden
Only You
Retablo

Regjisori më i mirë
Bong Joon-Ho – Parasite
Sam Mendes – 1917
Todd Phillips – Joker
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

Joaquin Phoenix, fitoi çmimin BAFTA për aktorin më të mirë (Foto: Gareth Cattermole/Getty Images/Guliver)

Aktori më i mirë në rol kryesor
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Taron Egerton – Rocketman
Joaquin Phoenix – Joker
Jonathan Pryce – The Two Popes

Aktorja më e mirë në rol kryesor
Jessie Buckley – Wild Rose
Scarlett Johansson – Marriage Story
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Renee Zellweger – Judy 

Aktorja më e mirë, Renee Zellweger (Foto: Gareth Cattermole/Getty Images/Guliver)

Aktori më i mirë në rol dytësor
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood

Aktorja më e mirë në rol dytësor
Laura Dern – Marriage Story
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Bombshell
Margot Robbie – Once Upon a Time in Hollywood

Skenari më i mirë origjinal
Marriage Story
Booksmart
Parasite
Knives Out
Once Upon a Time in Hollywood

Skenari më i mirë i adoptuar
The Two Popes
Little Women
Joker
Jojo Rabbit 
The Irishman

Kinematografia
1917
The Irishman
Joker
Le Mans ’66
The Lighthouse

Tema më e mirë muzikore
Joker 
1917
Jojo Rabbit
Little Women
Star Wars: The Rise of Skywalker

Kostumografia
The Irishman
Jojo Rabbit
Judy
Little Women
Once Upon a Time in Hollywood

Editimi
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Le Mans ’66
Once Upon a Time in Hollywood

Regjisori i filmit “1917”, Sam Mendes (Foto: Gareth Cattermole/Getty Images/Guliver)

Dizajn produksioni
1917
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Once Upon a Time in Hollywood

Makijazhi dhe stili
1917
Bombshell
Joker
Judy
Rocketman

Zërimi
1917
Joker
Le Mans ’66
Rocketman
Star Wars: The Rise of Skywalker

Efektet vizuale
1917 
Avengers: Endgame
The Irishman
The Lion King
Star Wars: The Rise of Skywalker

Trupa më e mirë
Joker
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
The Personal History of David Copperfield
The Two Popes

Filmi më i mirë në gjuhë jo-angleze
The Farewell
For Sama
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire

Dokumentari më i mirë
American Factory
Apollo 11
Diego Maradona
For Sama
The Great Hack

Filmi i animuar
Klaus
Frozen II
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Toy Story 4

Filmi i shkurtër britanik
Azaar
Goldfish
Kamali
Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
The Trap

Filmi i shkurtë i animuar britanik
Grandad Was A Romantic 
In Her Boots
The Magic Boat

Çmimi për yllin në ngritje
Awkwafina
Kaitlyn Dever
Kelvin Harrison Jr.
Jack Lowden
Michael Ward

Andy Serkis nderohet për kontributin e tij për kinematografinë (Foto: Gareth Cattermole/Getty Images/Guliver)

Kontribut i jashtëzakonshëm për kinemanë britanike
Andy Serkis

Miqësia BAFTA
Kathleen Kennedy