Connect with us

KUZHINA

Krelan e kollomojt

Published

on

Përbërësit:

3 vezë,
– 200 ml jogurt,
– 100 gr miell të bardhë,
– 100 gr miell misri,
– 150 g proshutë,
– 200 gr djathë,
– 4 kastravecë turshi,
– 1 spec turshi,
– 1 qese e vogël pluhur për ëmbëlsira,
– 50 ml vaj.

Përgatitja:

Tundni vezët, shtoni miellin (e grurit dhe të misrit), pluhurin për ëmbëlsira, jogurtin, djathin, kastravecët e grirë dhe specin, vajin dhe të gjitha bashkoni mirë.

Qitni në tepsi të lyer dhe piqni në 200 gradë Celsius 50 minuta. Mbuloni gjatë pjekjes.

Është e shkëlqyeshme me jogurt apo kos, si paragjellë apo shtesë gjellëve.

Continue Reading