Connect with us

BOTË

25 të vrarë nga militantët në një shkollë në Ugandë

Published

on

Të paktën 25 persona janë vrarë në një shkollë në Ugandën perëndimore nga rebelët e lidhur me grupin Shteti Islamik.

Tetë persona të tjerë mbetën në gjendje kritike pas sulmit në shkollën e mesme Lhubiriha në Mpondwe.

Policia thotë se sulmi i së premtes u krye nga Forcat Demokratike Aleate (ADF), një grup ugandan me bazë në Republikën Demokratike të Kongos (DRC).

Ushtarët po ndjekin grupin që u largua drejt parkut kombëtar Virunga në DRC, shtoi policia.

“Deri më tani 25 trupa janë nxjerrë nga shkolla dhe janë transferuar në Spitalin Bwera”, tha zëdhënësi i policisë kombëtare Fred Enaga në një deklaratë të shtunën.

Një konvikt në shkollë u dogj dhe një dyqan ushqimesh u plaçkit gjatë sulmit të së premtes mbrëma, shtoi ai.

Sulmi ndaj shkollës, që ndodhet më pak se dy kilometra nga kufiri i Ugandës me DRC-në, është sulmi i parë i tillë në një shkollë në Ugandë për shumë vite.

Rebelët e ADF kanë vepruar nga brenda DRC për dy dekadat e fundit.

Continue Reading