Connect with us

LAJME

300 kosovarë punojnë në dy bazat amerikane që goditi Irani

Published

on

Në bazat ushtarake amerikane në Erbil dhe Al Asad të Irakut janë duke punuar rreth 300 kosovarë. Siç mëson RTklive.com Ministria e Punëve të Jashtnme e Kosovës është në kontakt të vazhdueshëm me kosovarët që gjenden atje. 

Fahri Goga, 41- vjeçar, nga Ferizaj, punëtor i kompanisë amerikane – KBR inc ka folur për “Indeksonline”. “Këtu punojmë afro 200 punëtorë nga Kosova, Maqedonia Veriore, Bosnja e Hercegovina… Që nga ora 21:30 të mbrëmjes së të martës e deri sot – kemi qenë të strehuar në bunkere… Jemi në gjendje gadishmërie, të veshur me ‘pancira’ dhe shlema… Fal zotit, të gjithë jemi shëndosh e mirë”, ka thënë ai.

Fahriu bënë vërejtje përse disa portale të cilat kanë shkruar se ka viktima në mesin e punëtorëve tanë. “Kjo më ka prekur…”, tha ai.

Për qytetarët e Kosovës që gjenden në Irak gjatë ditës ka folur edhe ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli.

“Shumë qytetarë të Kosovës punojnë në bazat ushtarake amerikane dhe të koalicionit në Irak, përfshirë ato që kanë qenë shënjestër e sulmeve të mbrëmshme iraniane. Puna është duke vazhduar për të identifikuar të gjithë kosovarët, por informatat e para janë që dhjetëra kosovarë punojnë në këto baza. Ministria e Punëve të Jashtme është në kontakt të ngushtë me autoritetet për të siguruar sigurinë e kosovarëve dhe në të gjitha kapacitetet tona ne do të ofrojmë ndihmën e nevojshme.
Deri më tani të gjithë kosovarët janë të sigurt dhe shendoshë e mirë”, ka shkruar ai.

Continue Reading