Connect with us

LAJME

AGK: Dy gazetarë u penguan në punë nga mbrojtja e afërt e qeveritarëve

Published

on

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka reaguar të premten, pas raportimin se një gazetarë është penguar në punë nga mbrojtja e afërt e kryeministrit Albin Kurti. Sipas reagimit, AGK është i shqetësuar pas denoncimit të gazetarit Kosovë Gjoci të Euronews Albania për pengimin në punë nga mbrojtja e afërt e kryeministrit.

“Gjoci ka njoftuar se dy individë nga mbrojtja e kanë penguar në punë – njëri e ka shtyrë duke ia dëmtuar pajisjet, kurse tjetri e ka kërcënuar me fjalët “këqyrem mirë në sy e mbajmë në mend”.  Sipas gazetarit Gjoci, kryeministri Kurti e ka parë skenën dhe nuk ka reaguar, që e bën rastin edhe më të rëndë”, thuhet në reagimin e AGK-së.

Ngjashëm, para disa ditësh gazetarja e Periskopit, Besarta Hoti, sipas AGK-së, u pengua në përpjekjet për të bërë pyetje për ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli.

“AGK-ja, i konsideron këto veprime të papranueshme dhe i bën thirrje qeverisë dhe dikastereve të saj të mundësojnë kushte elementare të punës për gazetarët kur raportojnë dhe kërkojnë përgjigje nga anëtarë të ekzekutivit”, thuhet në reagimin e AKG-së.