Connect with us

LAJME

Arrestohet Ridvan Muharremi, i dyshuar për keqpërdorimin e rezervave shtetërore

Published

on

Policia e Kosovës e ka shoqëruar me pranga në duar Ridvan Muharremin, nga lokali i tij, raporton Ekonomia Online. Policia e për orë të tëra ka qëndruar duke bastisur këtë lokacion dhe banesën e Muharremit.

Muharremit në disa përgjime përmendet rreth sigurimit të rezervave shtetërore. Përveç Policisë, në aksion janë parë edhe veturat e EULEX-it.

Pas përfundimit të bastisjeve në banesën e ti, avokati i Ridvan Muharremit, Mahmut Halimi, tha se për Muharremin ende nuk ka flet arrest nga organet e rendit, duke shtuar se ia kanë dorëzuar Policisë të gjitha provat.

Bastisje ka pasur edhe te Ministria e Tregtisë, ku sipas raportimeve janë arrestuar dy zyrtarë të MINT Hafiz Garën dhe Irfan Lipovicën.

Sipas përgjimit të publikuar ditë më parë, Muharremi dyshohet se është ndërmjetësues i marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe firmës nga Polonia, e cila s’i ka sjellë rezervat në Kosovë, pavarësisht pagesës që është kryer nga ministria e Rozeta Hajdarit.

Po ashtu një çështje tjetër ka të bëj me disa akuza të Ndue Gjinit ndaj Ridvan Muharremit, për dëshmitarë katolikë kundër ish-krerëve të UÇK-së në Hagë.

Kurse Ridvan Muharemi, menjëherë pas këtyre akuzave ka reaguar duke thënë se janë shpifje. Ai thotë se nuk ka reaguar deri për faktin e vetëm se i vetmi vend ku mund të shpjegohen shpifjet ka adresë dhe ato janë organet e rendit.