Connect with us

LAJME

Berisha: Rama anuloi takimin me Qeverinë e Kosovës me urdhër të Vuçiqit

Published

on

Kryetari i Partisë Demokratike (PD) në Shqipëri, Sali Berisha, ka deklaruar se kryeministri shqiptar, Edi Rama, ka anuluar mbledhjen e përbashkët me Qeverinë e Kosovës me urdhër të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq

Në një reagim në facebook, Berisha ka shkruar se ky anulim nga Rama u bë si “hakmarrje” ndaj refuzimit të draft-statutit të tij për Asociacionin nga autoritetet në Kosovë, duke përmendur këtu edhe dyshimet për korrupsion të Ramës me ish-agjentin e FBI, McGonigal.

“Ky vendim për anulimin e mbledhjes si hakmarrje për hedhjen poshtë nga qeveria dhe forcat politike të Kosovës të draftit të tij të marrë në sirtaret e Beogradit, dëshmon së çfarë është i gatshëm të bëjë ky njeri për serbomadhin Vuçiç, por dhe lëkurën e tij, pasi është në hetim penal për aferën McGonigal, korruptimin e ish shefit të kundërinteligjencës së Neë York-ut në kohën kur ai ishte në detyrë. Shtoj këtu se, javë më parë dosja shqiptare e McGonigal me personazhë kryesorë Ramën dhe bashkëpuntorët e tij u bashkua për shkak të lidhjeve me dosjen ruse”, ka shkruar Berisha.

Poashtu ai ka dënuar ndërhyrjen e Ramës në “punët e brendshme të Kosovës”.

“Dënoj me ashpërsinë më të madhe aktin e ndërhyrjes brutale të Edi Ramës në punët e brendshme të Kosovës dhe i bëjë thirrje komunitetit ndërkombëtar të mos harrojë se Edi Rama në këtë sherr më qeverinë e Kosovës mbron interesa personale dhe se, që nga ardhja e tij në pushtet ai është protagonist kryesor i projekteve të Serbisë së Madhe dhe ndarjes së Kosovës me Aleksandër Vuçiç”, ka shkruar ai.

Kreu i PD-së tutje i ka bërë thirrje Kosovës që të bëjë ç’është e mundur për qetësimin e situatës në veri dhe zbatimin e marrëveshjes së 18 marsit të arritur në Ohër.