Connect with us

BOTË

Pesë civilë vriten nga sulmet me raketa të rusëve në Donetsk dhe Kharkiv

Published

on

Sulmet ruse në rajonin e Donetskut dhe në rajonin e Kharkiv kanë vrarë të paktën pesë civilë gjatë ditës së kaluar, thanë zyrtarët.

Në Donetsk, forcat ruse vranë tre civilë në Bakhmut dhe një në Avdiivka, dy qytete të vendosura në mënyrë strategjike në qendër industriale të Ukrainës, Donbas, tha Pavlo Kyrylenko, guvernator i rajonit të Donetskut. Bakhmut në veçanti është goditur rëndë gjatë javëve të fundit.

Të paktën pesë persona në rajon u plagosën, tha Kyrylenko. Bombardimet ruse dëmtuan gjithashtu rrjetet e energjisë elektrike në Kurakhovo dhe dy shtëpi private në Zoryanye. Bombardimet intensive gjatë natës në periferi të komuniteteve Toretsk dhe Svitlodar dhe mbi komunitetin Soledar dëmtuan gjithashtu gjashtë shtëpi private në Rozdolivka.

Në rajonin e Kharkiv, bombardimet ruse në qytetin e Kupyansk vranë një grua 82-vjeçare, tha Oleh Syniehubov, guvernator i rajonit të Kharkiv. Përveç Kupyansk, forcat ruse bombarduan Vovchansk, fshatin Dvorichna dhe vendbanime të tjera të Kupyansk, si dhe qytetin Kharkiv dhe rrethet Chuguyiv, duke dëmtuar ndërtesat e banimit dhe ndërtesat publike.

Kjo erdhi pasi tre raketa ruse goditën qytetin Kharkiv, duke dëmtuar një ndërtesë ekonomike dhe një trolejbus. Nuk pati viktima nga sulmet me raketa, tha Syniehubov./Teleskopi.info

Continue Reading