Connect with us

BOTË

SHBA: Rusia synon të blejë më shumë dronë nga Irani

Published

on

Shtëpia e Bardhë tha të hënën se Rusia po kërkon të blejë dronë të avancuar nga Irani për t`i përdorur në luftën e saj kundër Ukrainës, pasi përdori shumicën e 400 dronëve që kishte blerë më parë nga Teherani.

Administrata e Presidentit Biden vitin e kaluar publikoi imazhet satelitore dhe gjetjet e shërbimeve të zbulimit që tha se tregonin se Irani i kishte shitur Rusisë qindra dronë. Dhe për muaj të tërë, zyrtarët kanë thënë se Shtetet e Bashkuara besonin se Irani po konsideronte t’i shiste qindra raketa balistike Rusisë, por Uashingtoni nuk kishte prova se për këtë ishte arritur një marrëveshje.

“Irani gjithashtu vazhdon t’i ofrojë Rusisë dronë ushtarakë. Që nga gushti, Irani i ka ofruar Rusisë më shumë se 400 dronë, kryesisht të llojit Shahed”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

“Rusia ka shpenzuar shumicën e këtyre dronëve për të sulmuar infrastrukturën kritike të Ukrainës. Duke i ofruar Rusisë këta dronë, Irani ka ndihmuar drejtpërdrejt agresionin e Rusisë në Ukrainë”, u tha Kirby gazetarëve.

Dronët Shahed që Rusia tashmë i ka blerë janë të mbushur me eksplozivë dhe janë të programuar të fluturojnë lart derisa të arrijnë objektivin e tyre.

Zoti Kirby tha se rusët tani synojnë të blejnë dronë edhe më të avancuar dhe “shumë më vdekjeprurës”.

Njoftimi i fundit është pjesë e publikimit të vazhdueshm të gjetjeve të agjencive të zbulimit nga administrata e Presidentit Biden për të detajuar atë që zyrtarët amerikanë thonë se është një partneritet i thelluar i mbrojtjes midis Rusisë dhe Iranit.

Zyrtarët amerikanë thonë se Irani i ka ofruar Rusisë gjithashtu armë artilerie dhe municion tankesh për luftën e saj kundër Ukrainës.

Ndërkohë, zyra e kryeministrit britanik Rishi Sunak njoftoi të hënën se po i dërgonte Ukrainës qindra raketa të tjera të mbrojtjes ajrore, si dhe “dronë me rreze të gjatë veprimi” që mund të arrijnë objektiva në një distancë prej më shumë se 200 kilometrash. Njoftimi erdhi pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy vizitoi Britaninë dhe i bëri thirrje pa sukses kryeministrit Sunak që Londra të furnizonte Ukrainën me avionë luftarakë ndërsa Kievi po përgatitet për një ofensivë pranverore për të rimarrë territoret e pushtuara nga Rusia./VoA

Continue Reading