Connect with us

BOTË

Sulmi në Belgorod la 12 të plagosur

Published

on

Guvernatori i Belgorodit, Vyacheslav Gladkov, thotë se operacioni kundër terrorizmit po e “pastron” zonën dhe se sulmi i së martës plagosi 12 persona.

“Që nga mëngjesi, vendbanimet e rrethit urban Grayvoron Golovchino, Antonovka, Kozinka, Spodaryushino, Gora-Podol, Glotovo, Zamostye, Bezymeno, Zarechye, Grayvoron, Wet Orlovka, Novostroevka ishin nën zjarre të shumta me mortaja dhe artileri. MLRS punoi në ndërtesa banimi dhe civilë, pajisjet shpërthyese u hodhën nga quadrokopterët”, tha Gladkov, raporton Aljazeera.

“Për pasojë janë 12 civilë të lënduar, dëmtime janë shënuar në 29 shtëpi private dhe tre vetura. Aktualisht nuk ka energji elektrike në 14 vendbanime, do të fillojmë punimet restauruese kur të lejojë situata operative”, shtoi ai.