Connect with us

BOTË

Tërmeti godet rajonin e Izmirit në Turqi, lëkundjet dëgjohen edhe në rajone tjera të këtij shteti

Published

on

Një tërmet me magnitudë 4.9 ka goditur provincën perëndimore të Izmirit, qyteti i tretë më i madh i Turqisë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dridhjet kanë tronditur edhe provincat fqinje, ka njoftuar Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

“Sipas informacioneve tona të deritanishme, nga tërmeti me magnitudë 4.9 ballë që shkaktoi një panik të madh në Izmir, nuk ka pasur humbje jetësh. Nga paniku janë prekur gjithsej 64 persona… Vazhdon trajtimi i shtatë personave, ndërsa njëri prej të cilëve është në gjendje të rëndë”, ka thënë ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, në një postim në rrjetet sociale.

Ndërkohë, siç ka njoftuar ministri i Brendshëm, Süleyman Soylu, gjithsej janë dëmtuar 20 ndërtesa.

Sipas tij, një minare e xhamisë u shkatërrua gjithashtu.

Ndryshe, Turqia është e prirë të goditet nga tërmetet.

Tetorin e kaluar, një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6 goditi Izmirin, duke vrarë të paktën 115 njerëz dhe duke lënduar më shumë se 1000 të tjerë.

Ndërkohë në vitin 1999, një tërmet me magnitudë 7.4 goditi provincën industriale të Kocaelit, duke lënë rreth 18,000 njerëz të vdekur dhe rreth 45,000 të tjerë të lënduar./Teleskopi.info

Continue Reading