Connect with us

BOTË

Vdes një ndër miqtë më të ngushtë të Putinit

Published

on

Viktor Cherkesov, ish-kreu i Shërbimit Federal të Kontrollit të Drogës dhe ish-miku i ngushtë i Vladimir Putinit, vdiq në moshën 73-vjeçare.

Ai u quajt një anëtar i rëndësishëm i ekipit të Putinit dhe një përfaqësues i shquar i “ekipit të Petersburgut”. Pasi Putin u zgjodh president, ai u bë i plotfuqishëm i tij në Distriktin Federal Veriperëndimor dhe ishte anëtar i Këshillit të Sigurimit.

Cherkesov ishte një aleat i vjetër dhe mik i Putinit, por ai u përfshi në luftën e drejtuesve të agjencive të zbatimit të ligjit, filloi të kritikojë publikisht FSB-në dhe shkoi në opozitën parlamentare.

Cherkesov ishte një ish-oficer i KGB-së që punoi në Leningrad dhe më pas në Shën Petersburg.

Ai drejtoi departamentin e FSB-së për qytetin dhe rajonin dhe ishte anëtar i bordit të departamentit. Ai u transferua në Moskë dhe u bë zëvendësdrejtor i shërbimit kur ai drejtohej nga presidenti i ardhshëm Putin, dhe ai gjithashtu punoi në shtabin e tij të fushatës.

Ai u quajt anëtar i rëndësishëm i ekipit të Putinit dhe përfaqësues i shquar i “ekipit të Petersburgut”. Pasi Putin u zgjodh president, ai u bë i plotfuqishëm i tij në Distriktin Federal Veriperëndimor dhe ishte anëtar i Këshillit të Sigurimit. Në vitin 2003, ai kryesoi strukturën e re federale të pushtetit Gosnarkokontrol.

Në vitin 2006, në emër të Putinit, shërbimi u përfshi në hetimin e një rasti kontrabande në shkallë të gjerë që përfshinte agjencitë e zbatimit të ligjit, të ashtuquajturit rasti “Tre Balenat”, raporton Radio Evropa e Lirë./Teleskopi.info

Continue Reading