Connect with us

LAJME

Disa shenja të sulmit në zemër që nuk duhen injoruar

Published

on

Kur ndodh një atak në zemër, zakonisht pacienti do të ketë dhimbje gjoksi në pjesën qendrore, por mund të jetë edhe vetëm në anën e majtë, ose vetëm në anën e djathtë. Nëse dhimbja ose shqetësimi vazhdon për më shumë se 15-20 minuta, duhet të dyshoni për një atak në zemër dhe duhet të shkoni menjëherë në spital dhe të bëni një EKG, pasi do t’ju tregojë diagnozën e saktë të atakut në zemër.

Më poshtë i gjeni disa shenja dhe simptoma të sulmit në zemër që njerëzit nuk duhet t’i injorojnë pasi ndërhyrja e hershme mjekësore mund të përmirësojë shanset për mbijetesë.

Siklet në gjoks

Simptoma më e zakonshme dhe më e dallueshme e një sulmi në zemër është dhimbja ose shqetësimi në gjoks. Kjo ndjesi shpesh përshkruhet si një shtrëngim, presion ose ndjenjë shtrëngimi në qendër ose në anën e majtë të gjoksit. Mund të jetë e vazhdueshme ose me ndërprerje, të zgjasë për disa minuta ose të vijë e të shkojë. Më e rëndësishmja është se shqetësimi ose dhimbja do të rritet ndërsa pacienti është duke ecur ose duke u ngjitur lart.

Dhimbje në pjesën e sipërme të trupit

Simptomat e sulmit në zemër mund të shtrihen përtej gjoksit në zona të tjera të pjesës së sipërme të trupit. Dhimbja ose shqetësimi mund të shfaqet në krahë (zakonisht në krahun e majtë), në shpinë, qafë, nofull, apo edhe në stomak. Ndonjëherë mund të keni vetëm dhimbje fyti e cila do të rritet gjatë stërvitjes ose ecjes dhe do të ulet me pushim. Kjo dhimbje mund të ndodhë krahas ose e pavarur nga shqetësimi në gjoks.

Vështirësi në frymëmarrje

Vështirësia në frymëmarrje ose ndjenja e gulçimit mund të jetë tregues i një ataku kardiak. Kjo simptomë mund të shfaqet edhe pa dhimbje gjoksi dhe mund të shfaqet në pushim ose gjatë aktivitetit fizik. Vështirësia në frymëmarrje gjatë ecjes ose gjatë gjumit është një simptomë shumë e rëndësishme që mund të lidhet me zemrën. Nëse e gjeni veten duke luftuar për të marrë frymë, është e rëndësishme të merrni parasysh mundësinë e një ataku kardiak, shkruan Hindustantimes, përcjell Klankosova.tv

Të përziera

Disa individë që përjetojnë një atak në zemër mund të kenë të përziera ose të përjetojnë simptoma që ngjajnë me dispepsi. Këto simptoma janë më të zakonshme te gratë. Nëse keni të përziera të pashpjegueshme ose siklet të ngjashme me dispepsi, veçanërisht kur shoqërohet me shenja të tjera të mundshme të një sulmi në zemër, është thelbësore të kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.

Djersitje e tepruar

Djersitja e pashpjegueshme ose e tepruar, shpesh e shoqëruar me lëkurë të ftohtë dhe të lagësht, mund të jetë një shenjë alarmante e një ataku kardiak. Kjo simptomë vërehet më shpesh te meshkujt. Nëse papritmas ju shpërthejnë djersitje të shumta pa ndonjë shkak të dukshëm, është e rëndësishme të mos e neglizhoni atë.

Lodhje dhe dobësi

Ndjenja jashtëzakonisht e lodhur, e dobët ose e rraskapitur, veçanërisht me aktivitete minimale fizike ose gjatë pushimit, mund të jetë një tregues i një ataku kardiak.

Marramendje

Ndjenja e marramendjes, përjetimi i periudhave të të fikëtit mund të jetë rezultat i uljes së rrjedhjes së gjakut në zemër. Këto simptoma nuk duhet të injorohen kurrë dhe duhet të kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Ankthi dhe paniku

Simptomat emocionale të tilla si ndjenja e ankthit ose frika mund t’i paraprijnë ose ta shoqërojnë një atak në zemër. Këto simptoma psikologjike, veçanërisht kur kombinohen me shenja të tjera paralajmëruese, nuk duhen anashkaluar./kk

Continue Reading