Connect with us

LAJME

Java me shi, moti për ditët e ardhshme

Published

on

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë pesë ditëve të  ardhshme  pritet të ketë mot të ndryshueshëm.

Ky është parashikimi i motit:

Parashikimi i Motit për pesë ditë (8-12.maj, 2023)!

Mot i ndryshueshëm

Dita e hënë  do të jetë dita më e nxehtë e javës. Do të ketë diell por edhe vranësira të cilat parashihen të sjellin shi e vende-vende edhe shkarkime rrufesh.

E marte–Mot me vranësira dhe intervale me diell. Vranësirat vende –vende parashihen të sjellin riga të izoluar shiu. Temperaturat e mesditës do të shënojnë ulje për 4-6 gradë , krahasuar me të ditës së hënë.

Të mërkurën mot kryesisht i ngjashëm, pothuaj me gjithë parametrat e ditës së martë.

Të enjten- Mot jostabil, i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës do të shoqërohen me shi dhe shkarkime rrufesh. Në fushat termike nuk do të ketë luhatje të mëdha.

Të premten- Mot  kryesisht i vranët por edhe rrezet e diellit nuk do të mungojnë. Parashihet që gjatë ditës të ketë zhvillim të vranësirave të cilat do të shoqërohen me shi dhe shkarkime rrufesh.

Continue Reading