Connect with us

LAJME

Kamberi i reagon Vuçiqit: Kushtetuta na lejon të bashkëpunojmë me Kosovën

Published

on

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se Aleksandër Vuçiq po e paraqet si tentativë për destabilizim bashkëpunimin e shqiptarëve atje me Qeverinë e Kosovës. Ai ka theksuar se Kushtetuta e Serbisë e parasheh edhe bashkëpunimin me shtetin amë

“Ka disa herë që presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq, bashkëpunimin tonë institucional me qeverinë e Republikës së Kosovës e paraqet si tentativë për destabilizim dhe ‘krijim të Shqipërisë së Madhe;. Si një ndër të drejtat fondamentale të pakicave, Kushtetuta e Serbisë, e parasheh edhe bashkëpunimin me shtetin amë. Të drejtat janë universale. Ato nuk janë mëshirë e shtetit. Njeriu i fiton me lindje. Së paku kështu e thonë teoritë moderne për të drejtat e njeriut”, ka shkruar Kamberi.

Sipas tij, nuk mund të ketë drejtësi dhe paqe afatgjate në rajon duke tentuar të krijohen pakicat apo popujt hyjnorë.

“Në vend të krimilazimit të kërkesave tona legjitime, shmangies së përgjegjësisë nga tri marrëveshjet e nënshkruara, është koha të reflektosh në realizimin e obligimeve të marra. Të nënshkruara janë. Të kursejmë nga “dhimbja e dorës së djathtë”, ka shkruar Kamberi në Facebook.

Continue Reading