Connect with us

LAJME

Kërcënohet Rada Trajkoviç, ajo e lidh kërcënimin me dëshminë për vrasjen e Oliver Ivanoviçit

Published

on

Rada Trajkoviq është kërcënuar me jetë. Ajo iu iu drejtua urgjent publikut duke treguar në detaje për kërcënimet që ka marrë. Arsyen e sheh në faktin se nuk ka hequr dorë nga dëshmia në procedurën për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

“Ky shtet nuk duhet t’i lejojë vetes të bëjë gabime pas Oliver Ivanoviqit dhe pas kërcënimeve të Rada Trajkoviqit, tha avokati Bozho Preleviq në konferencën për shtyp të thirrur nga vetë Trajkoviq. Derisa po kaloj nëpër “Golgotë”, është duke u bërë humanizimi i “ njerut të mafias” si mbrojtës i serbëve”, tha politikanja serbe nga Kosova.

Ajo iu drejtua me urgjencë publikut, dukshëm e shqetësuar për, siç dëshmoi, presionet nga struktura të caktuara shtetërore ndaj të cilave, sipas saj, është e ekspozuar ajo dhe familja e saj. Ajo reflektohet në, siç shpjegoi ajo, kërcënimet, zhvatjet përmes procedurave gjyqësore si të pandehur nga nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq dhe një nga krerët e BIA-s, Bojan Dimiq, dhe liria e kufizuar e lëvizjes. Ajo arsyen e sheh në faktin se nuk ka hequr dorë nga dëshmia në procedurën për vrasjen e Oliver Ivanoviqit.

Ajo shpjegoi se mediat pro-qeveritare, edhe para se të dëshmonte në gjykatën e Prishtinës, dhe menjëherë pas deklaratave të para publike për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, kanë nisur një “fushatë të tmerrshme” dhe se që atëherë ajo ka pasur një sërë shqetësimesh.

“Në të vërtetë, unë nuk kisha qëllime të tjera përveçse ta mbaja gjallë këtë temë. Përveç faktit që gazetarët më ndihmuan në një masë të mirë. Megjithatë, që atëherë filloi golgota ime dhe persekutimi im”, tha Trajkoviq.

Ajo ka kujtuar akuzat e ish-drejtorit të Ministrisë së Punëve të Jashtme, Marko Gjuriq dhe shkrimet e gazetës ALO menjëherë pas përfshirjes së pretenduar të Milan Radoiçiqit, si dhe të tjerëve, në vrasjen e Oliver Ivanoviqit.

Ajo po ashtu ka kujtuar se vetë Vuçiq, në një adresim për publikun, kinse publikisht i ka paraqitur detajet e dëshmisë së saj para Prokurorit Special në Prishtinë.

Ajo akuzoi autoritetet gjyqësore të Kosovës se kinse kanë dhënë dëshmi nga hetimi si shembull, duke thënë saktësisht se dëshmia e saj nga hetimi dyshohet se ka përfunduar në tryezën e presidentit të Serbisë.

Trajkoviq theksoi se përkundër të gjithave, ajo ende “i përmbahet fort institucioneve”, prandaj dëshmoi për njohuritë e saj për vrasjen e Oliver Ivanoviqit para autoriteteve në Prishtinë, por edhe në Beograd.

“Por, për fat të keq, Beogradi nuk shkoi më tej me hetimin se sa veprimet para-hetimore dhe bëri përpjekje në fakt që të gjitha këto të ruhen disi në atë procedurë para-hetimore”, shtoi Trajkoviq.

Në konferencën për media të Rada Trajkoviqit ka folur edhe avokati Bozho Preleviq, i cili ka theksuar se Rada Trajkoviq është shoqja e tij nga koha kur ka punuar si gjyqtare në Kosovë.

“Ajo që më shqetëson veçanërisht janë ngjashmëritë e shumta me Oliver Ivanoviqin”

Së pari, kërcënimet iu drejtuan asaj, mendon thellë – lidhur me dëshminë e saj në gjyqin e vrasësve të Oliver Ivanoviqit. Gjithashtu, ajo që është interesante është se asaj i thuhet në mënyrë joformale nga policia se disa mafi shqiptare po e kërcënojnë, por të pyetur se kush dhe cila mafie shqiptare nuk e dinë përgjigjen. Pra, nëse e dini se kush po kërcënon, atëherë do të ishte e mençur ta njoftoni atë. Nëse e dini se kush po kërcënon, atëherë e dini saktësisht se nga çfarë kërcënohet ajo”, tha Preleviq.

Ai e ka vlerësuar si “telash të veçantë” faktin që jo vetëm ajo po kërcënohet, por në rrezik janë edhe fëmijët e saj, si dhe një person i caktuar tek i cili Trajkoviq shkon në Kosovë./Teleskopi.info

Continue Reading