Connect with us

LAJME

Kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku priti në takim Susanne Schütz

Published

on

Të premten kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka pritur në takim Susanne Schütz, Drejtoreshë për Evropën Juglindore, Turqi dhe EFTA në kuadër të Ministrisë së Jashtme gjermane dhe Ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jörg Rohde.

Përmes një njoftimi për media nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), thuhet se në takim u diskutua për proceset aktuale politike në të cilat po kalon Kosova.

Kryetari Abdixhiku shprehu shqetësimin e LDK-së për marrëveshjen e arritur në Ohër në mes të Kosovës dhe Serbisë, e cila është një marrëveshje bazike dhe jo finale e që po ashtu nuk përmban njohjen nga Serbia.

Për më shumë, sipas njoftimit Abdixhiku shprehu mos pajtueshmërinë e plotë me Draft-statutin e prezantuar nga Ekipi Menaxhues, i cili draft parasheh një strukturë shtetërore brenda shtetit të Kosovës një model i rrezikshëm për Kosovën.

Në takim kryetari Abdixhiku përsëriti thirrjen që, Qeveria e Kosovës të marrë përfundimisht rolin e kontribuesit konkret dhe gardianit të interesit të Kosovës në procesin e dialogut; të sigurojë që çdo zgjidhje të jetë në harmoni me rendin kushtetues të Kosovës.

“Në takim është diskutuar po ashtu për bashkëpunimin mes Kosovës dhe Gjermanisë në fushën e zhvillimit ekonomik, shkëmbimeve tregtare, por edhe për barrierat politike me të cilat përballen investitorët në Kosovë”, thuhet në njoftimin e LDK-së.

Po ashtu, Abdixhiku ka vlerësuar rolin dhe kontributin e vazhdueshëm të shtetit gjerman në forcimin dhe konsolidimin e shtetit tonë në nismat ekonomike regjionale, si pikënisje e bashkëpunimit politik./Teleskopi/