Connect with us

LAJME

Lajçak sot në Kosovë, nesër në Serbi

Published

on

Vetëm një javë pas takimit të nivelit të lartë mes Kosovës e Serbisë në Bruksel, sot (e enjte) vjen në Prishtinë, emisari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Emisari Lajçak, pas qëndrimit një ditësh në Kosovë, ku do të ketë takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, të premten është konfirmuar se do të udhëtojë drejt Serbisë  për takim në Beograd me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiq.

Përveç takimeve me Kurtin e Vuçiq, Lajçak pritet të takohet dhe me kryenegociatorët, Besnik Bislimi e Petar Petkoviq, me qëllim të përgatitjes së takimit te radhës në nivel kryenegociatorësh.

Kjo vizitë vjen në kohë kur Qeveria e Kosovës shkarkoi nga detyra Ekipin menaxhues që hartoi draft statutin  Asociacionit dhe replikave të forta mes zëdhënësit të BE-së, Peter Stanos dhe zyrtarëve kosovarë, në lidhje me këtë çështje.

Vizita e Lajçakut synon të përgatisë hapat e ardhshëm në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga BE-ja, ka konfirmuar zëdhënësi i këtij institucioni, Peter Stano./rtk