Connect with us

BOTË

Lufta në Sudan, Turqia evakuon 2 mijë persona

Published

on

Turqia ka bërë të mundur evakuimin e 2,382 persona, duke përfshirë 1,961 shtetas turq, nga Sudani, pas përleshjeve të vazhdueshme midis ushtrisë dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) që nga 15 prilli.

Lajmi është konfirmuar nga ministria e Jashtme turke.

“Ne kemi evakuuar gjithsej 2382 individë, duke përfshirë 1961 shtetas turq, deri më tani. Shprehim mirënjohjen tonë për të gjitha institucionet që mbështetën përpjekjet tona evakuuese. Ne qëndrojmë pranë qytetarëve tanë në çdo kohë,” thuhet në një postim të ministrisë në Tëitter.

Sipas statistikave të paraqitura në grafikun e përbashkët, 1961 nga të evakuuarit ishin shtetas turq, ndërsa 421 personat e mbetur vinin nga 24 vende të ndryshme.

Për më tepër, nga gjithsej të evakuuarit, 1,478 janë transportuar përmes Etiopisë, 48 përmes Egjiptit dhe 59 përmes Arabisë Saudite. Avionët ushtarakë u përdorën për të evakuuar 715 persona nga Porti i Sudanit në Detin e Kuq dhe 82 nga Ëadi Sayyidna, 22 kilometra (14 milje) në veri të Khartoum.

Mosmarrëveshja që filloi për integrimin e grupit paraushtarak në forcat e armatosura, një kusht kyç i marrëveshjes së tranzicionit të Sudanit me grupet politike, u shndërrua në një konflikt të plotë më 15 prill, kur shpërthyen luftimet në kryeqytetin Khartoum.

Sudani ka qenë pa një qeveri funksionale që nga tetori i vitit 2021, kur ushtria shkarkoi qeverinë kalimtare të kryeministrit Abdalla Hamdok dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në një lëvizje të cilësuar nga forcat politike si një “grusht shteti”.

Periudha kalimtare, e cila filloi në gusht 2019 pas rrëzimit të presidentit Omar al-Bashir, ishte planifikuar të përfundonte me zgjedhjet në fillim të vitit 2024./abc

Continue Reading