Connect with us

LAJME

Moti sot me diell, vende-vende me shi

Published

on

Psa këtyre temperaturave të larta që u regjistruan ditëve të fundit mbi vendin tonë, situata meteorologjike po ndryshon , duke bërë që merkuri në termometër të ulët mesatarishtë për 3-8 gradë Celsius.

Sikundër njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, gjatë ditës së sotme parashihet të shoqërohet fillimisht me diell, por gjatë ditës , kryesisht pjesët e dyta të ditës do të ketë kushte që, vende-vende, të ketë reshje dhe shkarkime rrufesh.

Reshjet do të përfshijnë disa zona të kufizuara, reshje lokale të shoqëruar edhe me erëra lokalisht mesatare.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmje14-18 gradë Celsius, ndërsa maksimaet e ditës do të shoqëqërohen ndërmjet 22-30 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes e lehtë dhe lokalisht mesatare