Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë dy ditëve të ardhshme në vendin tonë temperaturat maksimale do të arrijnë në 16 gradë Celsius.

“Do të mbajë mot i vranët dhe me intervale të shkurta me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 3-4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 10-16 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes me shpejtësi 1-10 m/s. Java tjetër parashihet të jetë më e ngrohtë, do të ketë dhe reshje shiu, të cilat në sasi do të jenë më shumë se këto që ranë dy ditët e fundit”, njofton IHMK.