Connect with us

LAJME

Operacioni “Bardhoshi”, konfiskohen 75 kilogramë marihuanë

Published

on

Policia e Kosovës së bashku me Prokurorinë e Shtetit kanë realizuar një operacion të suksesshëm policor në luftën kundër trafikimit me narkotikë me ç’rast janë arrestuar pesë persona dhe janë konfiskuar 75 kilogramë marihuanë. 

Reshat Murseli nga Policia e Kosovës në një konferencë për media bëri të ditur se hetimet për këtë operacion kanë filluar para disa muajsh, transmeton Telegrafi.

“Policia e Kosovës, ka realizuar një operacion të suksesshëm të koduar ‘Bardhoshi’. Operacioni ka filluar pasditen e djeshme. 20 kilogramë marihuanë janë konfiskuar në një veturë e cila ishte në  lëvizje në rrugën Prishtinë – Mitrovicë, kurse 55 kilogramë marihuanë janë konfiskuar në shtëpinë e njërit të dyshuar tjetër. Janë sekuestruar 193 fishekë, tri vetura, 6 telefona, 1 mijë e 600 euro, dhe 2 mije e 700 dinar të Serbisë. Gjithashtu me rastin e njëjtë janë arrestuar edhe disa persona në Prishtinë, ku dy prej tyre janë serbë, dhe sot po ashtu është arrestuar një tjetër person në Ferizaj”, deklaroi ai.

Murseli tha se sasia e narkotikëve dyshohet se ka ardhur nga vendet fqinje dhe destinacion kishte vendet e Bashkimit Evropian, duke shtuar se gjithsej sasia e narkotikëve të konfiskuar nga operacioni është 75 kilogramë.

Murseli bëri të ditur se personat e arrestuar janë dërguar në mbajtje, dhe se hetimet do të vazhdojnë. /Teleskopi.info