Connect with us

KOSOVË

Pacolli: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës ngrit kapacitetet e vendit tonë

Published

on

Krijimi i Ushtrisë së Kosovës në koordinim të plotë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ngrit ndjeshëm kapacitetet e vendit tonë në ndërtimin e një ambienti të qetë dhe të sigurt.

Kështu ka thënë ministri i jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, në adresimin e tij para rreth shtatëdhjetë  ministrave të jashtëm nga e gjitha bota, që përfaqësonin vendet e tyre në ministerialin e Koalicionit Global kundër ISIS-it, që po i zhvillon punimet në Uashington D.C.

Sipas komunikatës për media nga MPJ, në fjalën e tij para të pranishmëve, kryediplomati kosovar, Pacolli, ka treguar hapat konkret, që shteti i Kosovës bashkë me SHBA-në ka ndërmarrë në vazhdimësi në këtë drejtim.

Gjatë këtij takimi, pjesëmarrësve nga e gjithë bota i është drejtuar edhe Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo dhe Presidenti i SHBA-së, Donald Trump.