Connect with us

LAJME

Përdoreni mjaltin dhe do të sheroni çdo sëmundje

Published

on

Më poshtë e gjeni një list prej 26 recetave të ndryshme që mund ta përdorim mjaltin.

1. Duke pire mjaltin e shkrire ne uje, te gjitha njollat e zoreve do te zhduken
2. Ngrenia e rregullt e mjaltit ndihmon ne perforcimin e te mbajturit mend (memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.
3. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ngrohte, ndihmon kunder diarese.
4. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ftohte, ndihmon kunder kapesllekut.

5. Me perdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtesohet qarkullimi i tij neper trup
6. Mjalti eshte ilaCi i vetem per sherimin e te rahurit te shpejte te zemres (tahikardia).
7. Mjalti krijon lehtesim te organizmit, ndersa sheqeri e rendon ate.
8. Mjalti qe pihet i nxehte per 7 minuta perzihet me gjakun, ndersa i ftohte per 20 minuta.
9. Kur hahet mjalti stomaku punon ne rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilace per te ndihmuar perpunimin.
10. Mjalti largon dhembjet ne sy, duke e ferkuar me gisht te pastert syrin.
11. Per anemiket, mjalti eshte bombe gjaku.
12. Per dhembjet e eshtrave ngrenia e mjaltit eshte ilcq i padiskutueshem.
13. Te semuret nga verdha, ne qofte se mengjes dhe mbremje hane mjalt, per
15-20 dite ajo do te sherohet.
14. Mjalti largon ngercin e nervave.
15. Mjalti ndihmon ne rritjen dhe zhvillimin e femijeve.
16. Personave qe jane nervoz, si dhe atyre qe s’kane gjume, mjalti u ndihmon per t’u qetesuar
17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pase kaps dhe as qe mund t’i krijohen hemorroidet.
18. Nese mjalti tretet ne qumesht te ngorhte zhduken skrajat e zorreve.
19. Nese mjaltin lyeni mbi material te nxehur dhe ate e veni mbi qafe ose ne gjoks, dhembjet e fytit menjehere largohen.
20. Nese sasi e caktuar e mjaltit perzihet me vishnje dhe shperlahet fyti disa here ne dite era e keqe nga goja menjeher do te largohet.
21. Mjalti perdoret per sherimin e semundjes ‘stalni aigan’ plages se qelbosur. Plagen e atille duhet menjehere me e lyer me mjalte, ndersa te semurit duhet dhene qe te haje 10-15 here. Shepjte do te verehet permiresimi.
22. Mjalti nderpret dhimbjet e stomakut.
23. Plaget e zorreve dhe te lukthit mjalti shume shpejte i sheron. Gjate nje jave duhet ngrene der ne 4 kg mjalte. Nese edhe aq hame edhe per tri jave, qe bashe te behet nje muaj nga ithati i stomakut nuk do te ngelet asnje shenje. Thote Dr. Kolosau: ‘Kete vete personalisht e kam provuar ne 97 paciente dhe ne femijen tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. ‘
24. Nese dhembjet e shpines dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjalte e mbi te veme biber pluhur, te shtypur, dhembjet menjehere largohet.
25. Pickima e bletes eshte ilaq kunder reumes. Kohe pas kohe duhet lejuar qe bleta ti kafshoje vendet e prekura nga dhembjet reumatike.
26. Femijet te cilet urinojne ne shtrat duhet te hane mjalte dhe kjo semundje do t’ju nderpritet

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Continue Reading