Alarmi global u ngrit mbi një lloj të ri të një coronavirusit që përhapet me shpejtësi në Kinë dhe nëpër pjesë tjera të globit, por pyetja është se sa duhemi të jemi të shqetësuar?

Përhapja e shpejtë e një coronavirusi të ri në Kinë ka shkaktuar alarmin global, me shtetet fqinje duke mbyllur kufijtë e tyre, linjat ajrore globale që pezullojnë fluturimet dhe disa qeveri që ndalojnë hyrjen për shtetasit e huaj që kanë qenë kohët e fundit në vendin aziatik.

Virusi i përhapur me shpejtësi, i cili mendohet se ka origjinën në qytetin kinez Wuhan në fund të dhjetorit dhe që atëherë është zbuluar se ka prekur shumë vende tjera të botës, ka infektuar 37.198 njerëz dhe ka vrarë të paktën 813 njerëz, shumica prej tyre në territorin e Kinës, si dhe një person në Hong Kong dhe një tjetër në Filipine, transmeton Telegrafi.

Në një përpjekje për të kufizuar përhapjen e tij në vendet me sisteme të dobëta shëndetësore, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) më 30 janar shpalli shpërthimin e ri një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar.

Pyetja kryesore

Pra, sa i rrezikshëm është coronavirusi i ri, i etiketuar si 2019-nCoV,  dhe sa tē shqetësuar duhet të jemi?

Përgjigja e thjeshtë është se ne nuk dimë mjaftueshëm dhe nuk do ta dimë derisa të vijnë më shumë të dhëna.

Por ekspertët thonë se faktorët kryesorë janë se sa ngjitës është virusi i ri.

Coronavirusi i ri është pjesë e një familje virusesh që përfshijnë të ftohtin e zakonshëm dhe Sindromën e Rendit Akut të Frymëmarrjes (SARS), i cili gjithashtu ka origjinën në Kinë në 2002.

Ai përhapet kryesisht përmes pikave kur një person i infektuar kollitet ose teshtit, dhe gjithashtu mund të transmetohet përmes sipërfaqeve të kontaminuara.

Sipas statistikave kineze, rreth 2 për qind e personave të infektuar me 2019-nCoV kanë vdekur deri më tani.

Në krahasim me SARS, ku rreth 10 për qind e 8,437 personave të infektuar vdiqën, ndërsa Sindroma e frymëmarrjes në Lindjen e Mesme (MERS), e cila kishte origjinën në Arabinë Saudite në vitin 2012, kishte një shkallë vdekshmërie prej rreth 35 për qind.

Përhapjet sezonale të gripit, ndërkohë, vrasin më pak se 0,1 për qind të njerëzve që sëmuren, por sa miliard njerëz vlerësohet se kapin virusin e gripit çdo vit. Kjo do të thotë se midis 290,000 dhe 650,000 njerëz mund të vdisnin nga ftohja e zakonshme çdo vit.

Sidoqoftë, mund të jetë shumë herët për të vlerësuar nivelet e vdekshmërisë nga coronavirusi i ri pasi jemi akoma në fazat e hershme të shpërthimit.

Dhe ndryshe nga ftohja e zakonshme, lloji i ri i virusit nuk ka vaksinë dhe asnjë ilaç specifik që rekomandohet për të parandaluar ose trajtuar atë.

Një masë tjetër kryesore për të gjykuar rrezikun e virusit të ri është transmetueshmëria e tij.

Sipas një analize të publikuar në 26 janar nga shkencëtarët në Universitetin e Harvardit në Shtetet e Bashkuara, çdo person i infektuar mund të kalonte virusin e ri mesatarisht deri në tre persona, duke e bërë atë po aq ngjitës si SARS.

Sidoqoftë, të dhënat e reja që nga atëherë sugjerojnë se virusi mund të jetë shumë më infektiv – ai është përhapur në më shumë se 28,000 njerëz brenda javëve nga zbulimi i tij, duke tejkaluar totalin nga shpërthimi i SARS.

OBSH thotë se njerëzit që jetojnë ose udhëtojnë në zonën ku po qarkullon virusi janë në rrezik të infeksionit. Aktualisht, virusi po qarkullon në Kinë, dhe të infektuar nga vendet e tjera janë në mesin e njerëzve që kohët e fundit kanë udhëtuar atje ose që janë duke jetuar ose duke punuar në Kinë.

Kjo sugjeron që rreziku për shumicën e njerëzve jashtë Kinës është i ulët.

Dhe ndërsa ka ende shumë më tepër të dhëna, ne mësojmë se si coronavirusi i ri prek njerëzit, ata janë njerëz të moshuar dhe njerëz me gjendje jo të mirë shëndetësore, të cilët kanë më shumë rrezik për t’u sëmurë rëndë, sipas OBSH.

Për të mbrojtur nga çdo sëmundje virale, agjensia globale e shëndetit rekomandon që njerëzit të lajnë duart shpesh dhe të mos prekin sytë, hundën dhe gojën për të minimizuar rrezikun e transmetimit.

Gjithashtu rekomandon të mbuloni gojën dhe hundën gjatë teshtitjes dhe kollitjes, dhe të kërkoni kujdes mjekësor në rast ethe, kollë dhe gulçim.