Connect with us

LAJME

Shenjat e fshehura paralajmëruese të diabetit që prekin sytë

Published

on

Ju mund të mendoni se skuqja rreth syve nuk është asgjë për t’u shqetësuar, por mund të jetë një shenjë e fshehur e diabetit të tipit 2. Në kohën kur gjendja ndikon në shikimin tuaj, diabeti mund të jetë tashmë i avancuar.

“Testet e syve janë për të kontrolluar shikimin, por ato gjithashtu luajnë një rol jetik në kontrollimin e kushteve potencialisht serioze mjekësore si diabeti”, tha okulistja Kyla Black.

Duke folur me rastin e Javës së Ndërgjegjësimit për Diabetin, ajo renditi pesë simptoma që duhet të keni kujdes. Ato janë përkeqësimi gradual i shikimit, humbja e papritur e shikimit, turbullimi i shikimit, dhimbje dhe skuqje rreth syrit.

“Problemet e syve shkaktohen nga retinopatia diabetike, një ndërlikim i vetë gjendjes. Pa trajtim, verbëria mund të ndodhë. Por mund të duhen vite për të arritur këtë fazë. Gjendja shkaktohet nga sheqeri i lartë në gjak, i cili dëmton enët e gjakut që ushqejnë pjesën e pasme të syrit, retinën. Mund të mos keni asnjë simptomë të dukshme derisa gjendja të përparojë. Këto simptoma nuk nënkuptojnë domosdoshmërisht se keni diabet, por është e rëndësishme të kontrolloheni”, paralajmëroi ajo, raporton Daily Mail.

Continue Reading