Connect with us

LAJME

Sot në Gjakovë mbahet protestë për rastin e dhunës ndaj të moshuarës në Pejë

Published

on

Sot do të mbahet protestë në Gjakovë për dhunën që iu është shfaqur një të moshuare në Pejë, nga infermieret e shtëpisë së të moshuarve “Orenda”.

Protesta është organizuar nga Shoqata Krimet e Luftës Gjakova ’98-99 dhe Bashkimi i femrave gjakovar.

Protesta do të fillojë nga ora 12:00, në lapidarin “Shokët e Lirisë”.

Dhuna e shfaqur ndaj të moshuarës shfaqi reagim mbarëkombëtar dhe jo vetëm.

Tri infermiereve të arrestuara dje iu është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh.

Ato akuzohen për veprën penale “sulm”, “ndihmë me veprën penale sulm”, “incizim të paautorizuar”./Teleskopi.info

Continue Reading