Connect with us

BOTË

Ushtria sudaneze bombardon tregun në Omdurman, raportohet për 30 të vdekur

Published

on

Të paktën 30 persona humbën jetën kur ushtria sudaneze bombardoi një treg në Omdurman. Shumica e viktimave në incidentin në souk Shaabi të martën ishin fëmijë dhe gra, sipas dëshmitarëve.

Burimet mjekësore thanë se predhat u qëlluan nga baza ushtarake Karri, të cilën ushtria e kontrollon, gjatë luftimeve të ashpra me Forcat e Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake.

Një shitës perimesh që shkon në treg për të blerë mallrat e tij me shumicë tha se njerëzit që përpiqeshin të vidhnin prodhime ishin mes viktimave. Çmimet e ushqimeve janë rritur ndjeshëm muajt e fundit dhe shumë njerëz që jetojnë në Omdurman dhe qytetet e tij simotra, Khartoum dhe Bahri, kanë mbetur pa para.

“Shumica e viktimave ishin njerëz që kishin ardhur për të plaçkitur tregun,” tha shitësi i perimeve. “Tregu është bërë shumë i rrezikshëm, sidomos pasdite.”

Ashtu si qytetet e tjera të mëdha sudaneze, pjesa më e madhe e Omdurman-it i ngjan një fushëbeteje që kur shpërthyen përleshjet midis ushtrisë dhe RSF-së më 15 prill, në një përshkallëzim të dhunshëm të një lufte të gjatë për pushtet midis dy fraksioneve kryesore të ushtrisë së vendit.

Të shtunën e kaluar, 38 njerëz u vranë në lagjen Dar es Salaam të Omdurman në një nga sulmet ajrore më vdekjeprurëse të luftës deri më tani./abc