Si t’i referohemi Maqedonisë? ‘Ilindenase’ apo ‘ilinditase’?

Mbi sinoniminë e leksemave ‘ilindenase’ dhe ‘ilinditase’ Versioni i proklamuar së fundmi për gjetjen e kompromisit politik në zgjidhjen e kontestit të emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë nga ana e qeverisë Zaev, me emërtimin “Republika e Maqedonisë së Ilindenit”, gjithsesi se do të paraqiste një arritje të madhe politike për kryeministrin e moderuar të Maqedonisë,…

Kryeministri nën presionin e përgjimeve!

Rasti i gjykimit për “Ryshfet” ku akuzohet kryeministri Zoran Zaev, u shty për me 26 mars, sepse nuk kishte kushte për shikimin e video-incizimeve. Gjykata pranoi kërkesën e avokatit të Kryeministrit Zoran Zaev, që edhe opinioni të marrë pjesë në shikimin e video incizimeve, si dëshmi. Prokurorët nga PSP ishin kundër kësaj kërkese. Gjykatësja e…

Qeveritë Kosovë-Maqedoni, së shpejti më mbledhje të përbashkët!

Mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe Maqedonisë pritet të mbahet së shpejti. Për këtë qëllim dje në Kaçanik janë takuar zv.kryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj, me zv.kryeministrin e Maqedonisë Bujar Osmani. Hoxhaj në mbledhjen e Qeverisë njoftoi për koordinimin e mbledhjes së përbashkët të dy qeverive. “Në vazhdën e traditës së mire po…

Nën tension, Kuvendi i Maqedonisë miratoi Ligjin për gjuhët!

Me një situatë të tensionuar, mes zënkash dhe përplasjesh verbale, u miratua për herë të dytë ligji për përdorimin e gjuhëve. Shumica vendosi që të mos shqyrtojë mbi 35 mijë amendamentet e VMRO-DPMNE-së për këtë ligj, që u dorëzuan pas mos-dekretimit të tij nga presidenti Gjorge Ivanov. Ligji mori mbështetjen e 64 deputetëve, asnjë kundër…