Poezia e Heroit Bahri Faziut kushtuar heroit Fadil Vata

Heroi i shpallur nga presidenti i Kosovës Bahri Faziu, pak para se të vritej kështu e kujtonte Fadil Vatën i cili vdiq pas torturave nga forcat serbe. Ai nëpërmjet poezisë, thoshte se Fadili ishte nyja kyçe në rikthimin e çështjes kombëtare te shqiptatët e Kosovës. Kjo është poezia e shkruar më 1996: “KURRË I NËNSHTRUAR…

Fillon tryeza e LDK-së, pjesëmarrëse të gjitha partitë

Ka filluar takimi i thirrur nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) me të gjitha partitë politike. Pjesëmarrës në këtë tryezë janë të gjitha partitë politike. Si nga koalicioni qeverisës (Nisma, AKR,PDK, AAK) po ashtu edhe partitë opozitare i janë përgjigjur ftesës së LDK-së. Aty shihen edhe përfaqësues të Vetëvendosjes, dhe grupit të pavarur të deputetëve,…

Kujtohet Fadil Vata- kush ishte heroi i Kosovës?

Sot bëhen 28 vjet nga rënia heroike e dëshmorit Fadil Vata, veprimtar i çështjes kombëtare i viteve të 80-ta, i cili u vra nga pushtuesi më 1990. Ai është njëri nga veprimtarët dhe udhëheqësit më të devotshëm të Lëvizjes kombëtare shqiptare të viteve të 80-ta, i cili vdiq në vitin 1990, si pasojë e dhunës…

Pacolli: Koalicioni qeverisës është i ndjeshëm

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka pranuar se Qeveria Haradinaj është e dobët dhe se vendi mund të shkojë së shpejti në zgjedhje të jashtëzakonshme. “Qeveria është mjaftë e dobësuar për shkak se vetë çarqet qeveritare flasin për zgjedhje, po unë nuk dua të paragjykoj, por do të ishte…

Lekaj: I shkrova Gjiknurit për tarifën, po nuk më ktheu përgjigje

Ministri i Infrastrukturës së Kosovës Pal Lekaj është takuar me ambasadorin shqiptar në Prishtinë, Qemal Minxhozi ku e informoi se nuk ka marrë përgjigje nga homologu i tij Gjiknuri për tarifën e rrugës së Kombit. “Po ashtu e diskutuam edhe letrën zyrtare me të cilën i jemi drejtuar Ministrit të Infrastrukturës dhe Energjetikës, z. Damian…

Haradinaj: Ia jap edhe votat e mia LDK-së nëse është për zgjedhje

Kryeministri i Kosovës, në një konferencë për media, pas mbledhjes së Qeverisë, ka folur për tërheqjet e njohjeve për Kosovën. Ai, gjithashtu, ka thënë se edhe koalicioni qeverisës e përkrah kërkesën e LDK-së për zgjedhje të reja. “Për me shku në zgjedhje edhe Aleanca dhe koalicioni qeverisës ia jep votat nëse janë për zgjedhje”, ka deklaruar…

Kurti i reagon Thaçit, po sillesh si polic bodrumi

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka reaguar pas akuzave të bëra në drejtim të tij nga ana e presidentit të Kosovës Hashim Thaçit. Sipas Kurtit, Thaçi po sillet sikur ibspektor i policisë që bën akuza farse. Ja reagimi i plotë i tij: “I mjeri Javert Ky nuk mund të jetë president, me gjithë këtë…