Si t’i referohemi Maqedonisë? ‘Ilindenase’ apo ‘ilinditase’?

Mbi sinoniminë e leksemave ‘ilindenase’ dhe ‘ilinditase’ Versioni i proklamuar së fundmi për gjetjen e kompromisit politik në zgjidhjen e kontestit të emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë nga ana e qeverisë Zaev, me emërtimin “Republika e Maqedonisë së Ilindenit”, gjithsesi se do të paraqiste një arritje të madhe politike për kryeministrin e moderuar të Maqedonisë,…

Ambasadori norvegjez në Beograd: Kosova është dhe mbetet e pavarur!

Ambasadori i Norvegjisë në Serbi, Arne Sannes Bjornstad, ka thënë se një nga kushtet për anëtarësimin e Serbisë në BE është normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën. Sipas ambasadorit norvegjez “kjo do të thotë se është e nevojshme të përfundojë politika e pengimit të Kosovës që t’i bashkangjitet bashkësisë ndërkombëtare dhe se Serbia duhet të përballet…

Serbinë e merr uji. Shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Autoritetet serbe shpallën sot gjendjen e jashtëzakonshme nga rreziku i përmbytjeve në disa zona në jug të vendit për shkak të shkrirjes së dëborës nga rritja e temperaturave, që ka sjellë sasi të mëdha uji duke fryrë lumenjtë dhe duke provokuar daljen e tyre nga shtrati. ”Rreziku i përmbytjeve është shumë i madh në zonat…

Thaçi niset për Sofje

Presidenti Thaçi udhëtoi për në Sofje, merr pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimorë dhe të BE-së Presidenti i Republikës së Kosovë, Hashim Thaçi, ka udhëtuar sot për në Sofje, ku me ftesë të kryeministrit bullgar, Boyko Borisov, do të marrë pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësuesit më të lartë…