Connect with us

SHËNDETËSI

Ja pse zgjoheni në të njëjtën kohë çdo natë

Published

on

Ekspertët e gjumit shpjegojnë arsyen e zgjimit në të njëjtën kohë çdo natë dhe ofruan një këshillë të artë se si të drejtohemi në anën tjetër dhe të flemë menjëherë.

Mbi 67 për qind e njerëzve në mbarë botën pranuan se zgjohen të paktën një herë çdo natë ndërsa flenë.

Gjëra të ndryshme mund të shqetësojnë ëndrrën tuaj, dhe këtu janë arsyet, transmeton KosovaPress.

Stili i jetës

Me moshën, ne bëhemi gjumë më të ndjeshëm. Të rriturit kanë më pak kohëzgjatje të fazës REM të gjumit më të thellë, dhe për këtë arsye ka më shumë të ngjarë të zgjohen gjatë natës.

Gratë shtatzëna gjithashtu kanë më pak gjumë se gratë në menopauzë për shkak të fillimit të nxehtësisë dhe djersitjeve të natës.

Shëndeti

Njerëzit me pagjumësi dhe apnea të gjumit kanë një çrregullim të frymëmarrjes që bën që ata të zgjohen më shpesh gjatë natës. Nëse zgjoheni në të njëjtën kohë çdo natë, mund të jetë koha për të kërkuar kujdes mjekësor.

Apnea e gjumit mund të çojë në problemet e mëposhtme shëndetësore: hipertension, sëmundje të zemrës, goditje në tru dhe diabeti.

Stresi

Zgjimi gjatë natës në të njëjtën kohë mund të jetë rezultat i stresit ose shqetësimit. Ekspertët thonë se ora nuk duhet të shikohet kur zgjoheni dhe se nuk duhet të kontrolloni telefonin tuaj dhe të shikoni kur zgjoheni.

Si të ndërrojmë anë dhe të flemë menjëherë

Shikimi i orës kur zgjoheni nuk do t’ju ndihmojë të ktheheni në gjumë. Kur shikoni orën në mes të natës, ky mendim do t’ju çojë në stres dhe ankth, të cilat do ta bëjnë shumë më të vështirë të bini përsëri në gjumë.

Continue Reading