Connect with us

SHËNDETËSI

Tetë arsye për shkak të të cilave patjetër do të duhej të flini në krahun e majtë!

Published

on

Të gjithë e dimë që gjumi cilësor është baza e shëndetit të mirë, mirëpo kurrë nuk kemi menduar që në shëndetin tonë ka mundur të ndikojë pozita në të cilën flemë.

Ashtu siç ekzistojnë pozitat për shkak të të cilave mund të kemi dhembje koke, dhembje qafe dhe dhembje kurrizi, po ashtu ekzistojnë edhe pozita të cilat ndikojnë pozitivisht në shëndetin tonë!

Sipas dr. John Douillard, gjumi në krahun e majtë ka përparësi të mëdha, transmeton Telegrafi.

Ekzistojnë shumë mënyra dhe teknika efikase që të mësoni veten të flini në krahun e majtë.

Disa rekomandojnë qepjen e topave të tenisit në anën e djathtë të pizhameve të vjetra, sepse në atë mënyrë topat do t’ju detyrojnë që të ktheheni çdoherë kur gjatë gjumit lëvizni.

Edhe një metodë e lehtë që të flini me jastëk pas shpine, gjë që do t’ju pengojë që të ktheheni.

Pozicionimi i trupit në anën e majtë mund të jetë më i mirë për tretjen, kurrizin, madje dhe zemrën.

Shikoni arsyet për shkak të të cilave duhet të flini në krahun e majtë, organizmit tuaj do t’i bëni mirë!

1

1. Eliminimi i thartirës (djegësirës)

2

2. Ndërprerja e gërhitjes

3

3. Përmirësimi i metabolizmi

4

4. Përmirësimi i punës së zemrës

5

5. Përmirësimi i shëndetit të shpretkës

6

6. Rritet efikasiteti në  sistemin limfatik

7

7. Përmirësimi i qarkullimit të gjakut

8

8. Te shtatzënat përmirëson qarkullimin e gjakut deri te zemra e bebes

/Telegrafi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *