Connect with us

SHËNDETËSI

Ujë dhe kripë – largoni gjendjen e bezdisshme të hundëve të bllokuara

Published

on

Hunda e bllokuar është një gjendje shumë e bezdisshme.

Sinuset e bllokuara mund të shkaktohen nga i ftohti, gripi dhe alergjitë.

Ndërkohë që mund të merrni ilaçe me recetë për hundën e bllokuar, në disa raste këto produkte mund të jenë të shtrenjta.

Madje medikamente që mund të rëndojnë situatën.

Një mënyrë natyrale për të liruar hundën e bllokuar është uji me krip. Kjo zgjidhje aspak e shtrenjtë është pozitive për shëndetin.

Mbushni një gotë ujë me gjysëm litri ujë. Mund edhe ta ngrohni ujin pak mbi temperaturën e dhomës, por sigurohuni që të mos jetë i nxehtë.

Mbajeni kokën mbi lavaman dhe kthejeni anash. Ujin me kripë që keni përgatitur mund ta merrni me shiringë të pastër dhe ta vendosni në kanalin e hundës.

Përsëriteni procesin për kanalin tjetër. Më pas shfryjeni hundën në një pecetë për të pastruar lagështirën.

Continue Reading