Connect with us

SPORT

10 yjet që pritet të mungojnë në Kupën e Botës shkaku i lëndimeve

Published

on

Me raportimet se Sadio Mane do të humbasë Kupën e Botës të këtij viti për shkak të lëndimit, më poshtë është një vështrim në dhjetë lojtarë të tjerë që gjithashtu do të mungojnë në turne.

Gazeta franceze L’Equipe raporton se senegalezi nuk do të luajë në Kupën e Botës pasi pësoi një lëndim gjatë fitores 6-1 të Bayern Munich ndaj Werder Bremen të martën.

Ish-ylli i Liverpoolit do të kishte qenë një lojtar jetik në formacionin e Senegalit, pasi ata kërkuan të mbështesin suksesin e këtij viti në Kupën e Kombeve të Afrikës, kur mposhtën Egjiptin në finale.

Nëse ai me të vërtetë humbet të gjithë turneun, ai do të shtohet në një listë në rritje të lojtarëve që janë pothuajse të sigurt se nuk do të luajnë as në Katar.

Me vetëm 11 ditë deri në fillimin e turneut, lojtarët po përballen me një garë me kohën për t’u shpallur të aftë në kohë për garën dhe për të siguruar një vend në skuadrat e tyre kombëtare. Ndërkohë të tjerët nuk do të jenë fare në garë për shkak të lëndimit:

Reece James (Angli)

Në atë që mund të jetë një goditje e madhe për Anglinë, ylli i Chelseat, Reece James nuk do të përfshihet në skuadrën e Gareth Southgate pasi nuk arriti të rikuperohet nga një lëndim në gju i pësuar në tetor.

James ka qenë një lojtar kyç për Blutë këtë sezon dhe është parë si titullar i mundshëm për ndeshjen e parë të Anglisë në Kupën e Botës kundër Iranit më 21 nëntor.

Paul Pogba (Francë)

Paul Pogba nuk ka luajtur fare për Juventusin këtë sezon pasi pësoi një lëndim në gju në parasezon, por ruajti shpresën se ai mund të rikthehet për Kupën e Botës.

Megjithatë, më 1 nëntor u njoftua se mesfushori nuk do të ishte në Katar pasi vazhdon rikuperimin nga operacioni.

Diogo Jota (Portugali)

Ndërsa një ish- yll i Liverpoolit duket se do të humbasë në Katar për shkak të lëndimit, një yll aktual i Reds definitivisht nuk do të marr pjesë.

Diogo Jota u rrëzua në fazat përmbyllëse të fitores 1-0 të Liverpool ndaj Manchester Cityt muajin e kaluar dhe ka të ngjarë të mungojë deri në vitin 2023.

N’Golo Kante (Chelsea)

Ashtu si Pogba, Kante është një çelës kyç në mesfushën franceze. Por, ashtu si partneri i tij në mesfushë, ylli i Chelseat është jashtë Kupës së Botës.

Ai ka pësuar një sezon të goditur nga lëndimet dhe vendimi që ai t’i nënshtrohej një operacioni të kërdhokullës në tetor e përjashtoi atë nga fusha për katër muaj dhe i dha fund shpresave të tij në Kupën e Botës.

Philippe Coutinho (Brazil)

Vendi i Philippe Coutinhos në skuadrën e Brazilit nuk ishte plotësisht i sigurt edhe para se të vuante nga lëndimi, me ish-anësorin e Liverpoolit që po lufton për formën në Aston Villa këtë sezon.

Por 30-vjeçari është një lojtar i qëndrueshëm në skenën ndërkombëtare dhe ka tre gola në pesë paraqitje në emër të tij këtë vit për Brazilin. Megjithatë, një lëndim në muskuj mund ta përjashtojë atë deri në vitin e ardhshëm do të thotë se ai humbet në Katar.

Georginio Wijnaldum (Holandë)

Një tjetër ish-yll i Liverpoolit, Georginio Wijnaldum, pa shpresat e tij në Kupën e Botës të përfundojnë në gusht kur pësoi një thyerje të këmbës gjatë një seance stërvitore të Romës.

Mesfushori holandez mbetet i fokusuar në rikuperimin e tij, pasi ai kërkon të bëjë një rikthim sa më të shpejtë për skuadrën e Jose Mourinhos.

Jesus Corona (Meksikë)

Një nga emrat më të mëdhenj të Meksikës, Jesus Corona është përballur me një garë me kohën për t’u përgatitur për Kupën e Botës, pas thyerjes së kyçit të këmbës në gusht.

Trajneri i kombëtares, Gerardo Martino, madje udhëtoi për në Sevilla për të vlerësuar gjendjen fizike të lojtarit. Por, 29-vjeçari nuk ka arritur të rikuperohet në kohë, duke lënë të shkatërruar tifozët e Meksikës.

Miles Robinson (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)

Shtetet e Bashkuara përballen me Anglinë në ndeshjen e tyre të dytë të fazës së grupeve në Katar më 25 nëntor – por qendërmbrojtësi me ndikim Miles Robinson nuk do të jetë aty.

25-vjeçari grisi tendinën e akilit në maj, që do të thotë se një nga lojtarët e rëndësishëm të SHBA-së nuk do të rreshtohet kundër Anglisë.

Ndërkohë, mbrojtësi i Crystal Palace dhe SHBA-ve, Chris Richards, gjithashtu nuk do të jetë në Katar për shkak të lëndimit.

Timo Werner (Gjermani)

Ish- sulmuesi i Chelseat, Timo Werner, u përjashtua nga Kupa e Botës javën e kaluar për shkak të një lëndimi në kyçin e këmbës, me klubin e tij aktual RB Leipzig që konfirmoi se ai nuk do të rreshtohet për Gjermaninë në Katar.

Pedro Neto (Portugali)

Një tjetër yll i Ligës Premier që do të humbasë Kupën e Botës, anësori i Wolves, Pedro Neto, iu desh një operacioni për një lëndim në kyçin e këmbës në fillim të tetorit, i cili konfirmoi mungesën e tij nga turneu i vitit 2022, në një tjetër goditje të madhe për shpresat e Portugalisë./Teleskopi.info

Continue Reading