Connect with us

SPORT

Premier ligës i kërkohet të anulojë gjiron e ndeshjeve në prag të Kupës së Botës, shkak rreziku i lëndimeve

Published

on

Zyrtarëve të Ligës Premier u është kërkuar që të anulojnë raundin e fundit të ndeshjeve përpara Kupës së Botës.

Lëndimet kanë filluar të grumbullohen për Anglinë e Gareth Southgate dhe kombëtaret e tjera.

Ben Chilwell u bë ylli i fundit i Tre Luanëve që ka pësuar lëndim përpara turneut të këtij muaji në Katar, pasi pësoi një lëndim në muskul në fund të fitores 2-1 të Chelseat ndaj Dinamo Zagrebit.

Ekipet e Ligës Premier kanë ende dy ndeshje për të luajtur, me raundin e fundit që do të zhvillohet më 12 dhe 13 nëntor – vetëm një javë para fillimit të Kupës së Botës.

Ish-mesfushori i Tottenhamit, Jamie O’Hara, mendon se një mënyrë për të shmangur lëndimet e mëtejshme është që të anulohet raundi i fundit i ndeshjeve.

O’Hara tha për talkSPORT: “Anuloni raundin e fundit të ndeshjeve në Ligën Premier, jepu atyre pak hapësirë”.

“Liga Premier duhet ta bëjë këtë, ose lojtarët duhet të përballen me lëndimet. Ky është problemi me Ligën Premier. Gjithçka ka të bëjë me paratë, gjithçka ka të bëjë me marrjen e të ardhurave. Lojtarët nuk mbrohen”.

“Është kaq e thjeshtë. Ka shumë ndeshje dhe shumë lëndime dhe Anglia do të vuajë”, ka vazhduar ai.

Ka edhe ndeshje të Carabao Cup që do të luhen në mes të ndeshjeve të ligës.

SunSport ka zbuluar ekskluzivisht se shpresa e Chilwell për të luajtur në Kupën e Botës ka marrë fund pasi ai u largua nga “Stamford Bridge” me paterica.

Shoku i skuadrës së bluve, Reece James tashmë është i vendosur të mungojë në skuadrën e Southgate.

Dhe dyshja e Manchester Cityt, Kyle Walker dhe Kalvin Phillips po garojnë për të qenë në formë.

Ndërkohë, sulmuesi i Evertonit, Dominic Calvert-Lewin gjithashtu nuk ka gjasa të rikuperohet në kohë.

Southgate tani do të djersitet për pjesën tjetër të yjeve të Anglisë ndërsa përgatitet të emërojë skuadrën e tij përfundimtare.

Ka probleme edhe për vendet e tjera, me Korenë e Jugut potencialisht pa kapitenin dhe yllin Son Heung-min për shkak të një frakture të syrit.

Franca ka marrë gjithashtu një goditje këtë javë me lajmin se ylli i Juventusit, Paul Pogba është jashtë turneut./Teleskopi.info

Continue Reading