Connect with us

STILI

Si të humbni peshë vetëm përmes limonit të ngrirë

Published

on

Limonët e ngrirë ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj dhe mund të trajtojnë edhe sëmundje të rënda, si diabeti apo obezitet.

Ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se përqendrimi më i lartë i lëndëve ushqyese është brenda lëvores së limonëve, transmeton lajmi.net.

Ne zakonisht hedhim lëvoren kur konsumojmë limon, që është një gabim i madh pasi lëvorja është po aq e dobishme sa vetë frutat.

Limonët janë të pasur me një shumëllojshmëri ushqyesish si vitamina A, B6, C dhe E, si dhe hekuri, zinku, kaliumi, fibra dhe proteina.

Përveç këtyre lëndëve ushqyese, ata gjithashtu përmbajnë flavonoide dhe limonoide që mund të forcojnë qelizat tuaja, të luftojnë radikalët e lira në trup dhe të parandalojnë sëmundje të caktuara.

Sipas studimeve, ushqyesit në fruta tropikale mund të luftojnë tumoret e ndryshme, të parandalojnë zhvillimin e diabetit, të rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut dhe madje të promovojnë humbjen e peshës.

Continue Reading