Connect with us

KURIOZITETE

Ekspertët shëndetësorë tregojnë përfitimet e heqjes së sytjenave

Published

on

Heqja e sytjenave nga vajzat shihet si një lehtësim për to, por heqja e tyre sipas ekspertëve mund të sjellë edhe shumë përfitime shëndetësore.

Ekspertët thanë se heqja e sytjenave mund të ofrojë një sërë përfitimesh për gratë, pavarësisht nga madhësia e gjoksit të tyre.

Sipas tyre, veshja e sytjenave mund të çojë në plogështi, pasi muskujt që mbështesin gjoksin tuaj bëhen dembelë me kalimin e kohës.

Prandaj, ata thanë se heqja e tyre do të bënte që të keni shëndet të mirë dhe të mos ndiheni të plogësht, shkruan The Sun.

“Gratë që kanë kaluar periudha të gjata pa veshur sytjena shpesh raportojnë se kjo i bën gjoksin e tyre të bëhet më i fortë, më i rrumbullakosur dhe më i mprehtë me kalimin e kohës”, thanë ekspertët

Një profesor i Universitetit të Franche-Comte, Jean-Denis Rouillon, kreu një studim 15-vjeçar i cili zbuloi se mosmbajtja e sytjenave e bënte gjoksin e grave më të fortë, sepse më shumë inde muskulore rriteshin të siguruar mbështetje natyrale.

Ekspertët gjithashtu thanë se veshja e sytjenave të ngushta mund të pengojë rrjedhjen e gjakut në muskujt e shpinës dhe murit të gjoksit, duke çuar në dhimbje të muskujve të shpinës.

Continue Reading