Connect with us

KURIOZITETE

Nasa paralajmëron për asteoridin që pritet të kalojë afër Tokës, po lëviz me shpejtësi prej 84 mijë kilometra për orë

Published

on

NASA po vëzhgon një asteroid që do të kalojë afër Tokës nesër.

Shkëmbi hapësinor 2022 RM4 është deri në 739 metra i gjatë, duke e bërë atë pothuajse dyfishin e madhësisë së Empire State Building.

Për fat të mirë, pritet të kalojë në një distancë të sigurt dhe nuk përbën kërcënim për planetin tonë.

Asteroidi është shtuar në  bazën e të dhënave “Close Approaches”  të NASA-s, e cila gjurmon mijëra të ashtuquajtura objekte afër Tokës (NEO).

Sipas Laboratorit Jet Propulsion të NASA-s, shkëmbi po udhëton me 52,500 mph (84,500 km/h), 25 herë më shpejt se një plumb.

Është një nga më shumë se 2000 asteroidet, kometat dhe NEO të tjera që po gjurmohen nga ekspertët 24/7.

Ata monitorohen për të na dhënë një paralajmërim të hershëm nëse një shkëmb hapësinor zhvendoset në një kurs përplasjeje me planetin tonë.

Toka nuk ka parë asteroid të shkallës apokaliptike që nga përbindëshi që zhduku dinosaurët 66 milionë vjet më parë./Teleskopi.info

Continue Reading