Connect with us

KURIOZITETE

OKB shpall datën, ja sa pritet të jetë numri i popullsisë në botë javën e ardhshme

Published

on

Kombet e Bashkuara kanë shpallur datën kur ata presin që popullsia e botës të arrijë tetë miliardë, dhe është vërtet shumë afër.

Sipas anketës së OKB-së për Perspektivat e Popullsisë Botërore, data e saktë kur numri i njerëzve në botë shkon nga shtatë miliardë prej tetë miliardë është pothuajse këtu.

Për ata që duan datën e saktë supozohet të jetë dita e martë, më 15 nëntori 2022.

Një tjetër informacion interesant që ata njoftuan është se vitin e ardhshëm ata presin që Kina të bjerë pas Indisë si kombi më i populluar në planet.

Të dy vendet janë shtëpia e mbi një miliardë njerëzve, dy të vetmet në botë, por rritja e popullsisë së Indisë do ta çojë atë në vendin e parë deri në vitin 2023.

Arritja e tetë miliardë njerëzve që jetojnë në botë është një moment historik i madh, por Sir David Attenborough ka paralajmëruar se rritja e popullsisë duhet të ndalet nëse duam të shpëtojmë planetin Tokë nga ndryshimet katastrofike klimatike./Teleskopi.info

Continue Reading