Connect with us

KURIOZITETE

Senatorët Amerikanë të shqetësuar për sigurinë e përdoruesve të rinj të rrjeteve sociale

Published

on

Tik tok, Snapchat dhe Youtube janë këta gjigandë të teknologjisë që janë pyetur nga senatorët amerikanë për shqetësimet për sigurinë e përdoruesve të tyre më të rinj.

Pas 4 orë marrje në pyetje, të hënën, ata u përpoqën që të diferencohen nga Facebook, i cili është përballur me një kontroll në rritje muajt e fundit.

Kundërpërgjigjja për ta ishte: “Të jesh ndryshe nga Facebook nuk është një mbrojtje. Gjithqka që bëni është të shtoni përdorues, veçanërisht fëmijët dhe ti mbani ata në aplikacionet tuaja”.

Snapchat ju tha senatorëve se nuk i përkiste të njëjtës kategori, e ndërsa Tik Tok u shpreh se nuk është një rrjet social i bazuar në ndjekës.

Ky i fundit është i akuzuar se algoritmi i tij iu shërben përdoruesve adoleshentë përmbajtje të dëmshme, të tilla si video për humbje peshe ose shaka të rrezikshme.

Mark Zuckerberg, wife named in racial, sexual harassment lawsuits filed  against ex-aide by ex-household staff | Fox Business

Sipas seancës dëgjimore pason rrjedhja e dokumentit të informatores së Facebook, Frances Haugen në Wall Street Journal, të cilat përfshijnë pretendime se kompania meme ishte në dijeni të ndikimit “toksik” që Instagram kishte tek vajzat adoleshente.

Kundërpërgjigjja e Mark Zuckerberg ishte: “Ne kujdesemi thellësisht për çështje si siguria, mirëqenia dhe shëndeti mendor”.

Senatorët kanë shprehur shqetësime të mëdha edhe për censurën ashtu edhe për përhapjen e dezinformtave./Teleskopi.info

Continue Reading