Connect with us

KURIOZITETE

Tetë ushqime që janë tepër të shëndetshme kur hahen të gjalla

Published

on

Disa ushqime nuk mund të hahen të gjalla, ndërsa ka nga ato që humbin vlerat ushqyese, vitaminat dhe mineralet përmes përpunimit termik.

A e dini se cilat ushqime janë jashtëzakonisht të shëndetshme kur hahen të papërpunuara?

Më poshtë gjeni listën:

Kastravecat

Ndërsa disa nga kastravecat e freskët mund t’I zieni, ata janë akoma më mirë të hahen të papërpunuara. Ato mund të jenë pjesë e një sallate, një rostiçeri me pak kalori ose një shtesë, shkruan Index.hr.

Spinaqi

Spinaqi është i pasur me vitamina C dhe E, fibra, enzima dhe aminoacide. Eshte mirë ta konsumoni të gjalle sepse kur gatuhet humb shijen dhe aminoacidet.

Panxhari

Panxhari është ushqyes dhe i pasur me folate, e cila është e rëndësishme për zhvillimin e trurit.

Karrota

Krahasuar me karotat e gatuara, karotat e papërpunuara janë shumë më ushqyese.

Domate

Ngrënia e domateve të papërpunuara mund të vonojë shumë sëmundje, nga diabeti te gurët në veshka.

Qepët

Nëse ju pëlqen qepët, ne kemi një lajm të mrekullueshëm. Qepët e papërpunuara përmbajnë kimikate që mund të parandalojnë kancerin e mushkërive dhe prostatës.

Brokoli

Brokoli është një nga perimet më të shëndetshme, veçanërisht nëse hahet i gjallë. Megjithatë, nëse kjo nuk ju duket tërheqëse, vendoseni në ujë të nxehtë për një ose dy minuta, ziejeni pak dhe kullojeni.

Hudhra

Nëse e hani të papërpunuar, hudhra ju ushqen me veti të rëndësishme për të luftuar kancerin.

Continue Reading